Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Go down

20121009

Пишување 

Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА) Empty Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА)
Германскиот фотограф Курт Хилшер (Kurt Hielscher: 1881-1948) е автор на илјадници фотографии направени во дваесетите и триесетите години на минатиот век. Тој со својот фотоапарат во тоа време станал своевиден хроничар на Шпанија (1922), Германија (1924), Италија (1925), Австрија (1928), Скандинавија (1932) и Романија (1933). Неговите фотографии се објавувани во своевремено доста популарни книги со архитектонска и пејзажна фотографија како што се „Непознатата Шпанија“, „Германија“, „Данска, Шведска, Норвешка“, „Романија“…

Тој во 1926 година престојувал и во Македонија.

Ова се дел од неговите фотографии направени во Штип, Кратово, Охрид, Велес, Скопје…

Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА) Mak19210
Ново Село

Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА) Mak19211
Ново Село

Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА) Mak19212
Охрид

Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА) Mak19213
Вол, запрежна кола и маж и жена

Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА) Mak19214
Селани од Брадовица

Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА) Mak19215
Џамија, Скопје

Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА) Mak19216
Манастир Св. Архангел Михаил, Прилеп

Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА) Mak19217
Улица, Охрид

Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА) Mak19218
Улична сцена, Скопје

Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА) Mak19219
Скопско кале

Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА) Mak19220
Реката Вардар, Велес

Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА) Mak19221
Долината на реката Треска, Скопје

Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА) Mak19222
Исламски гробишта,Скопје

Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА) Mak19223
Штип

Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА) Mak19224
Кајчиња на Охридско езеро

Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА) Mak19225
Деца во носии

Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА) Mak19226
Фамилија со магаре

Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА) Mak19227
Камен ѕид, Кратово

Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА) Mak19228
Кратово

Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА) Mak19229
Куќите во Кратово

Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА) Mak19230
Продавач на лимонада

Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА) Mak19231
Манастирска црква, Матка

Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА) Mak19232
Во близина на Кратово

Македонија во 1926 година (ФОТОГАЛЕРИЈА) Mak19233
Ново Село
dejanpetrusevski
dejanpetrusevski
вип член
вип член

мислења мислења : 753
поени поени : 1139
регистриран на 2012-01-20
хумор сателидџија
заблагодарен заблагодарен : 30

Преглед на профилот на членот http://serviskratovo.weebly.com/

Вратете се на почетокот Go down

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот