ПРАВИЛА- ЗАБРАНЕТО НА ФОРУМОТ Е !!!

Go down

Дали треба да се додадат уште правила за однесувањe на форумот

ДА
 
НЕ
 
ДОВОЛНИ СЕ НАВЕДЕНИТЕ
 
ТРЕБА ДА СЕ ИЗМЕНАТ НАВЕДЕНИТЕ
 
 
 
Види ги резултатите

ПРАВИЛА- ЗАБРАНЕТО НА ФОРУМОТ Е !!! Empty ПРАВИЛА- ЗАБРАНЕТО НА ФОРУМОТ Е !!!

Пишување by форумџија on Сре 18 Јан 2012 - 21:42

Форумот „mkd-satelite“ е создаден со цел да ви овозможи место за дружење, дискусии, дебати и информации од сателитска област.
Форумот толерира слобода во однос на говорот и искажувањето мислења, но сепак, постојат правила кои треба да се почитуваат и да не бидат прекршувани бидејќи во спротивно ќе мора да се преземаат соодветни мерки против членот кој ги прекршил истите.
Придржувајте се кон долунаведените правила:


1.Членови

- Секој член има право на само еден кориснички профил. Употребата на повеќе профили од страна на една личност резултира со перманентен бан!

- Забранета е употреба на вулгарни кориснички имиња или пак имиња кои имаат за цел да рекламираат одреден продукт или фирма.


2. Дискусии на форумот

- Пишувајте ги мислењата исклучиво на кирилица поради подобра прегледност како и негување на сопственото писмо.
Доколку корисникот не е во можност да користи кирилична поддршка, пожелно е истото да го нагласи во својот пост.

- Ве молиме да не пишувате две или повеќе мислења едно по друго. Доколку сте заборавиле да додадете нешто, искористете го копчето за редактирање.

- Бидете слободни да го искажете своето мислење. Не мора многу да бирате на зборови, бидејќи одлучивме тоа да поминува без опомени.
НО! Забрането е провоцирање, навредување, препукување, агресивност и ширење омраза помеѓу членовите.
-корисниците не смеат да си земат за право да навредуваат други корисници! Ова посебно важи за оние што ќе сакаат да наметнуваат мислења, да „шефуваат“ низ темите, како и да се „истакнуваат“ пред новите членови кои сеуште не можат да се снајдат на форумот.
Ваквите однесувања може да ви донесат опомена, привремен, па дури и перманентен бан.

- Вашиот одговор од типот „Да/Не“, „Сакам/Не сакам“ „Се сложувам/И јас мислам така“ не поттикнува никаква дискусија на темите, затоа ке ве замолиме да се воздржите од истите. Доколку ви се допаѓа одредено мислење, а немате со што да реплицирате на истото, искористете ги копчињата за лајк и дислајк.

- Доколку сметате дека некое мислење е несоодветно или на директен или индиректен начин ве напаѓа вас, пријавете на соодветното копче. Членовите од администрацијата ќе го разгледаат истото и ќе одлучат какви мерки треба да бидат преземени.

- Забрането е спамирање и рекламирање по темите како и по лични пораки! Истото може да резултира со бан.

- Забрането е оставање на линкови кои содржат порнографски материјал, spyware, malware, adware и останат нелегален или штетен софтвер кој може да наштети на останатите членови.
Непочитување на ова правило резултира со перманентен бан!

- Препорачуваме потписите да содржат до четири реда текст, а максималната големина на сликите во потпис да не е поголема од 400х200px.


3. Репутација, лајк зона и фала

Користете ги горенаведените само доколку навистина ви се допаѓа или ви помогнало некое мислење, а не затоа што истото е пишано од ваш пријател.
Целта е да се истакнат најквалитетните членови и мислења, а не членовите кои ке лижат најмногу задници за лајк.
Може на форумот се толерираат други работи кои не се толерираат по другите форуми, но ќе ве молиме да се воздржите од умилкувања и упикувања. Дружете се, но немојте дружбите да ги користите за лајкчиња и мрцки прцки шпрцки.


Да, овие не личат на оние секојдневни, досадни и шаблонски правила од администратори кои сакаат да ви втераат страв во коски уште од почетокот.
Тоа не е поентата на нашиов форум.

Нашиот тим ви посакува пријатен престој


Последната промена е направена од форумџија на Вто 3 Jул 2012 - 21:26. Мислењето е променето 2 пати. (Reason for editing : променети правила)
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

ПРАВИЛА- ЗАБРАНЕТО НА ФОРУМОТ Е !!! Empty Re: ПРАВИЛА- ЗАБРАНЕТО НА ФОРУМОТ Е !!!

Пишување by sasa on Пет 7 Сеп 2012 - 13:25

imate pisano za montiranje za diseq motor kako se instalira se detalno i mnogu vi fala
sasa
sasa
нов член
нов член

мислења мислења : 32
поени поени : 65
години години : 38
регистриран на 2012-09-06
хумор САТЕЛИСТА
заблагодарен заблагодарен : 6

Вратете се на почетокот Go down

ПРАВИЛА- ЗАБРАНЕТО НА ФОРУМОТ Е !!! Empty Re: ПРАВИЛА- ЗАБРАНЕТО НА ФОРУМОТ Е !!!

Пишување by zokis7 on Чет 3 Апр 2014 - 13:26

Motorized dish allignment:

First of all the motor holder must be aligned to be strictly vertical (aligned with Level Aligner left to right and front to back) 

Place motor with the dish to the motor holder in north to south line (the position of the motor should be at 0 point - read it from the bottom). So the dish with the LNB should be faced directly to the south when motor is in 0 position.

The dish alignment shod be only vertical up or down (depends of your Latitude angle - check your latitude angle with google earth - point on the spot on the map that you like -> right mouse click -> "what is here" you should get in google search field something like this 51.501847,-0.140609, so 51.5 is your latitude angle(Buckingham Palace is 51.501847,-0.140609)).

Elevation of your dish should be 51.5 degrees including elevation of the motor holder if you are at Buckingham Palace.

Scan all channels with your receiver on the other sat dish already pointed at astra 19.2 and tune it to some free channel (RTL, VOX...) 

Connect LNB to motor and to the receiver.

Next step is to manually drive motor to satellite that you have scanned and tunned channel - Astra 19.2. Buttons for East or West driving are on the bottom of the motor (be precise when you manually driving motor) Do not change channel. 

At this point you only should align your dish UP or Down and correct motor Left or Right !!! 

Be careful move dish or motor by millimeters if you have done all right by now. If you have picture on the receiver correct only if you have week signal.
ПРАВИЛА- ЗАБРАНЕТО НА ФОРУМОТ Е !!! User_online ПРАВИЛА- ЗАБРАНЕТО НА ФОРУМОТ Е !!! Report  
zokis7
zokis7
нов член
нов член

мислења мислења : 4
поени поени : 4
регистриран на 2014-04-03
заблагодарен заблагодарен : 0

Вратете се на почетокот Go down

ПРАВИЛА- ЗАБРАНЕТО НА ФОРУМОТ Е !!! Empty Re: ПРАВИЛА- ЗАБРАНЕТО НА ФОРУМОТ Е !!!

Пишување by malinois6 on Пон 6 Окт 2014 - 20:17

nov sum vo forumot. moze li nekoj da mi pomogne kako da stavam sharing vo dreambox 500hd mi baraat 85 evra toa e stvarno premnogu ima li druga opcia???
malinois6
malinois6
нов член
нов член

мислења мислења : 2
поени поени : 2
регистриран на 2014-10-06
заблагодарен заблагодарен : 0

Вратете се на почетокот Go down

ПРАВИЛА- ЗАБРАНЕТО НА ФОРУМОТ Е !!! Empty Re: ПРАВИЛА- ЗАБРАНЕТО НА ФОРУМОТ Е !!!

Пишување by pol on Пет 23 Јан 2015 - 6:19

samo da ne se zloupotrebuvvaat.
pol
pol
нов член
нов член

мислења мислења : 1
поени поени : 1
регистриран на 2015-01-23
заблагодарен заблагодарен : 0

Вратете се на почетокот Go down

ПРАВИЛА- ЗАБРАНЕТО НА ФОРУМОТ Е !!! Empty Re: ПРАВИЛА- ЗАБРАНЕТО НА ФОРУМОТ Е !!!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот