помош за dm500s

Go down

помош за dm500s Empty помош за dm500s

Пишување by jocokocev on Пет 14 Сеп 2012 - 17:11

имам дримбкс 500 се си беше во ред се додека на екранот не ми се појави порака дека мојот дрим е некаков клон,го рестартирав и сега несака воопште да стартува ми свети само позади мрежата друго ништо не појавува па ни сијаличката за вклучен не свети,дали е мртов или може некој да ми помогни
jocokocev
jocokocev
администратор
администратор

мислења мислења : 89
поени поени : 204
години години : 33
регистриран на 2012-09-09
заблагодарен заблагодарен : 11

Вратете се на почетокот Go down

помош за dm500s Empty Re: помош за dm500s

Пишување by mile on Пет 14 Сеп 2012 - 17:26

имам читано дека кај некои што имаат таков проблем со вклучување дримот го исклучуваат од струја и после неколку дена го вклучуваат во штекер и дримбоксот им работи па не е лошо и ти да пробаш така. А и друг начин е ако си поискусен да го отвориш дримот и да го провериш напојувањето. т.е дали има некои кондензатори подуени но ако не си искусен во таа област подобро не ризикувај .

или сликај го од внатре па да видиме
mile
mile
активен член
активен член

мислења мислења : 57
поени поени : 83
регистриран на 2012-04-16
заблагодарен заблагодарен : 4

Вратете се на почетокот Go down

помош за dm500s Empty Re: помош за dm500s

Пишување by jocokocev on Пет 14 Сеп 2012 - 17:31

можно ли е да е нешто до пораката што ми се јави?
jocokocev
jocokocev
администратор
администратор

мислења мислења : 89
поени поени : 204
години години : 33
регистриран на 2012-09-09
заблагодарен заблагодарен : 11

Вратете се на почетокот Go down

помош за dm500s Empty Re: помош за dm500s

Пишување by mile on Пет 14 Сеп 2012 - 17:35

според мене тоа што ти јавил порака е некоја грешка или некој дефект во дримот дали можеш да влезеш во него преку компјутер ?
mile
mile
активен член
активен член

мислења мислења : 57
поени поени : 83
регистриран на 2012-04-16
заблагодарен заблагодарен : 4

Вратете се на почетокот Go down

помош за dm500s Empty Re: помош за dm500s

Пишување by jocokocev on Пет 14 Сеп 2012 - 17:37

пробав и преку lan и преку serial кабел ама како да е мртов скроз само внатре се гледа дека свети некоја сијаличка кога ке вклучам lan кабелче друго ништо ни пак некоја слика да даде на екранот
jocokocev
jocokocev
администратор
администратор

мислења мислења : 89
поени поени : 204
години години : 33
регистриран на 2012-09-09
заблагодарен заблагодарен : 11

Вратете се на почетокот Go down

помош за dm500s Empty Re: помош за dm500s

Пишување by mile on Пет 14 Сеп 2012 - 17:50

пробај отвори го и сликај ги кондензаторите на напојувањето можно е да е исчурел некој scratch
mile
mile
активен член
активен член

мислења мислења : 57
поени поени : 83
регистриран на 2012-04-16
заблагодарен заблагодарен : 4

Вратете се на почетокот Go down

помош за dm500s Empty Re: помош за dm500s

Пишување by jocokocev on Саб 15 Сеп 2012 - 1:53

визуелно нема ништо , сите кондензатори се ок,незнам како да испитам во што е работата
jocokocev
jocokocev
администратор
администратор

мислења мислења : 89
поени поени : 204
години години : 33
регистриран на 2012-09-09
заблагодарен заблагодарен : 11

Вратете се на почетокот Go down

помош за dm500s Empty Re: помош за dm500s

Пишување by форумџија on Пон 24 Сеп 2012 - 20:31

jocokocev што направи дали го оправи дримбоксот, или му нема спас


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

помош за dm500s Empty СРЕДЕНО

Пишување by jocokocev on Пон 24 Сеп 2012 - 20:56

ке помогне и за другите членови ако некогаш ги снајде нешто слично како мене , значи ако ви се појави порака дека вашиот дрим е некој клон или не е компатибилен со софтверот во случајот како мојот (пробувате да го ресетирате и толку од него , ни пали ни пак свети некоја сијаличка) не се обидувајте ништо друго освен со jtag да му направите на софтверот,многу-премногу сложена операција која бара само прецизност и трпеливост ви треба само да го пресечете едниот крај на стар LPT кабел за принтер и лемење на самиот дрим , многу труд но на крајот се исплати, за тоа како оди постапката ке се обидам да направам добар туториал,"форумџија" сепак фала многу барем се обидовме заеднички да го решиме проблемот
jocokocev
jocokocev
администратор
администратор

мислења мислења : 89
поени поени : 204
години години : 33
регистриран на 2012-09-09
заблагодарен заблагодарен : 11

Вратете се на почетокот Go down

помош за dm500s Empty Re: помош за dm500s

Пишување by форумџија on Пон 24 Сеп 2012 - 20:59

jocokocev напиша:ке помогне и за другите членови ако некогаш ги снајде нешто слично како мене , значи ако ви се појави порака дека вашиот дрим е некој клон или не е компатибилен со софтверот во случајот како мојот (пробувате да го ресетирате и толку од него , ни пали ни пак свети некоја сијаличка) не се обидувајте ништо друго освен со jtag да му направите на софтверот,многу-премногу сложена операција која бара само прецизност и трпеливост ви треба само да го пресечете едниот крај на стар LPT кабел за принтер и лемење на самиот дрим , многу труд но на крајот се исплати, за тоа како оди постапката ке се обидам да направам добар туториал,"форумџија" сепак фала многу барем се обидовме заеднички да го решиме проблемот

да знам за постапката со jtag дека е сложена и комлицирана но супер штом си го оправил 378246 и фала ти и на тебе yes


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

помош за dm500s Empty Re: помош за dm500s

Пишување by odimoski on Нед 30 Сеп 2012 - 12:25

Таа порака ја покажува кога во imig-ot има т.н. Time bomb ја има во Gemini image мислам дека прва верзија со Time bomb е верзијата Gemini 4.0 или 4.2
odimoski
odimoski
нов член
нов член

мислења мислења : 16
поени поени : 25
регистриран на 2012-09-30
заблагодарен заблагодарен : 5

Вратете се на почетокот Go down

помош за dm500s Empty Re: помош за dm500s

Пишување by Vlatko on Чет 22 Мар 2018 - 20:41

Imam DM-500S so image Gemini_E1_v4.70_No_Time_Bomb_Motor_settings_42.0E_-_30.0W_BackUp_by_SATmax_28.04.2013 rabotese moze 2-3 godini so toa image,sakav da da go povrzam dreamboxot na drug TV priemnik i mi se blokira...
Sega pokazuva samo zelena sijalicka,a koga sakam da mu v metnam novo image so DreamUP_1_3_2_1 ja polni ednas linijata i se blokira....
Attachments
помош за dm500s Attachment
download.jpg Slika 1You don't have permission to download attachments.(6 Kb) Downloaded 1 times
помош за dm500s Attachment
dreambox-dm-500-s.jpg slika 2You don't have permission to download attachments.(20 Kb) Downloaded 0 times
Vlatko
Vlatko
нов член
нов член

мислења мислења : 3
поени поени : 5
регистриран на 2012-09-15
заблагодарен заблагодарен : 2

Вратете се на почетокот Go down

помош за dm500s Empty Re: помош за dm500s

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот