Сега е точно Вто 23 Апр 2019 - 11:51

Блог

 • Теми
 • 20120118
   леплива тема: [ Анкета ]
  Форумот „mkd-satelite“ е создаден со цел да ви овозможи место за дружење, дискусии, дебати и информации од сателитска област.
  Форумот толерира слобода во однос на говорот и искажувањето мислења, но сепак, постојат правила кои треба да се почитуваат и да не бидат прекршувани бидејќи во спротивно ќе мора да се преземаат соодветни мерки против членот кој ги прекршил истите.
  Придржувајте се кон долунаведените правила:


  1.Членови

  - Секој член има право на само еден кориснички профил. Употребата на повеќе профили од страна на една личност резултира со перманентен...

  by форумџија - Comments: 4 - Видено е: 10040
 • 20130222
  Веќе живееме во иднината, имаме преносни уреди кои користат сателити за да ги лоцираат нашите локации насекаде на планетата. Дали сте се запрашале како всушност работи GPS-от?.

  Блог 51813-10

  Од Сателитите во вашата дланка

  Глобалниот систем за позиционирање беше направен од страна на Обединетите Нации, првично за воена употреба, но за на крај да се отвори и за цивилна употреба. Најмалку 24 GPS сателити се секогаш во орбитата околу Земјата и тие константно емитуваат податоци.

  by форумџија - Comments: 0 - Видено е: 1265
 • 20121014
  Блог Tocka-77255

  Најголемата социјална мрежа на светот Фејсбук моментно ги тестира новите сервиси што ќе им овозможат на корисниците одредени производи да ги стават на “листата на желби“.

  Лидерите на Фејсбук соопштија дека моментно соработуваат со седум компании што продаваат мебел, облека и други производи. За сега, само одредени корисници можат да одберат некои од тие производи, доколку го стиснат копчето “сакам“ и така тој производ ќе го стават на “листата на желби“.

  Се очекува овој сервис...

  by dejanpetrusevski - Comments: 2 - Видено е: 663
 • 20121208
  Apple потврди дека најновиот iPhone ќе се појави во Македонија на 14-ти декември, заедно со куп други земји од регионот. По тој датум уредот ќе биде достапен вкупно во 97 пазари ширум светот.

  Иако iPhone 5 е дури шеста генерација, сепак е прв кој доаѓа со променет дизајн. Наместо 3,5 инчен екран, „петката“ има поголем 4-инчен екран со 326 PPI Retina дисплеј, 1136 х 640 резолуција или 16:9 aspect ratio. Работи на Apple A6 процесор со две јадра, има од 16, 32 и 64 GB простор, батерија која може да издржи 8 часа користење, 8 MP камера… тука ќе ги најдете сите технички спецификации.

  by форумџија - Comments: 0 - Видено е: 609
 • 20121208
  .Блог Youtub10

  Google веќе неколку денови полека го стартува новиот дизајн на YouTube, а од денес веќе истиот им е на располагање на сите корисници. Во овој нов дизајн, кој е доста голема промена, YouTube во фокусот на својата страница ги става каналите на кои сте претплатени.

  Покрај поедноставувањето на дизајнот, YouTube го има променето и плеерот на видеа и скоро целиот распоред на елементите додека се гледа видео, како и лентата со видеа на плејлистите. Од десната страна на видеото се наоѓа сличната содржина стоа...

  by форумџија - Comments: 0 - Видено е: 587
 • 20121020
  Блог Tosepr10

  Кон крајот на годинава ќе слушнеме нова досега необјавена песна од легендата Тоше Проески. Според информациите на Sky, во компјутерот на трагично починатата ѕвезда биле пронајдени уште две песни што треба да бидат промовирани на неговиот роденден. Песните што биле пронајдени во компјутерот на Проески после неговата смрт, наводно, досега никој не ги слушнал.

  by форумџија - Comments: 0 - Видено е: 624
 • 20121018
  Блог 1169410

  Според најновото истражување на Универзитетот во Аризона, на кое се потпишуваат Sudha Ram и Devi Bhattachary, британскиот јавен сервис „BBC“ и американскиот „New York Times“ се најчитаните медиумски брендови на Твитер, јавува ТеВе. Со проучување на твитовите, споделувањата, ре-твит и активностите околу објавените статусни пораки, Ram и Bhattachary откриваат дека твитовите на „BBC“ и „New York Times“ најдолго се задржуваат на микро-друштвената мрежа, додека оние што најчесто се пренесуваат, се статусните пораки...

  by форумџија - Comments: 0 - Видено е: 578
 • 20121016
  Блог Tose3j10

  По повод петгодишнината од смртта на нашата мегапопуларна музичка звезда, денеска во Прилеп беше откриен мозаик со ликот на Тоше Проески. На мозаикот се работеше 4 години, автор на делото е наставникот и уметник Ристо Тошески. Новото спомен обележје што ќе го краси градот Прилеп е високо 5 и широко 3 метри. Изработен е со разнобојни камчиња. Има форма на солза во која е ликот на Тоше.

  Блог 37589510


  by форумџија - Comments: 0 - Видено е: 534
 • 20121014
  Блог Tocka-77118

  Научниците Казем Кашефи и Адам Бровн креирале компактна лабораторија која ги употребува бактериите Cupriavidus metallidurans за претворање на златен хлорид во чисто злато.

  Научниците од универзитетот во Мичиген откриле бактеријa која произведува чисто злато. Како што наведуваат, бактеријата може да преживее во екстремни услови и создава чисто 24-каратно злато.

  Научниците Казем Кашефи и Адам Бровн креирале компактна лабораторија која ги употребува бактериите Cupriavidus metallidurans...

  by dejanpetrusevski - Comments: 0 - Видено е: 623
 • 20121014
  Блог 53010210

  Денес навршуваат девет години од смртта на македонската телевизиска легенда Ѓорги Колозов. Роден е на 26. февруари 1948. година во Богданци, а почина на денешен ден во 2003. година, Скопје. Популарноста на Колозов беше резултат на неговото долгогодишно искуство и популарниот македонски ТВ проект „Македонски народни приказни“. Но, на публиката и е познат и по многубројните одиграни улоги во други ТВ проекти како што се: „Од многу ум“, „Андрокле и лавот“, „Госпоѓа министерка“, „Чорбаџи Теодос“, „Женидба“, „Воена...

  by форумџија - Comments: 0 - Видено е: 793
 • 20121009
  Германскиот фотограф Курт Хилшер (Kurt Hielscher: 1881-1948) е автор на илјадници фотографии направени во дваесетите и триесетите години на минатиот век. Тој со својот фотоапарат во тоа време станал своевиден хроничар на Шпанија (1922), Германија (1924), Италија (1925), Австрија (1928), Скандинавија (1932) и Романија (1933). Неговите фотографии се објавувани во своевремено доста популарни книги со архитектонска и пејзажна фотографија како што се „Непознатата Шпанија“, „Германија“, „Данска, Шведска, Норвешка“, „Романија“…

  Тој во 1926 година престојувал и во Македонија.

  Ова...

  by dejanpetrusevski - Comments: 0 - Видено е: 964
 • 20121002
  Блог Mrt-2-11

  Горан Петрески е подготвен да ја преземе целосната одговорност за објавата на веста на јавниот сервис од саботата - дека во Солун починал грчки државјанин со македонско потекло, како последица на напад од членовите на ултра - националистичката „Златна Зора“. Уредникот на информативната програма на МРТ се извинува и остава на јавноста да одлучи, подготвен е и да се повлече од позицијата на која застана неодамна, јавува Алфа телевизија.

  „Jа прифаќам грешката што си дозволивме да објавиме информација што...

  by форумџија - Comments: 0 - Видено е: 640
 • 20121001
  Блог 13371610

  „Долината на волците“ е најгледаната серија во Турција во септември, соопшти турскиот весник „Сабах“. Серијата, емитувана на турската телевизија ATV, оваа сезона пред малите екрани собра повеќе гледачи од хит серијата „Сулејман величествениот“, која се емитува на телевизијата Star TV и што со месеци наназад беше со најголем рејтинг. На трета позиција, според рејтингот, е серијата „Времето лета“, емитувана на Kanal D, а на четврта е филмот „Опасни улици“.

  by форумџија - Comments: 0 - Видено е: 656
 • 20121001
  Новото реално шоу на MTV, „The Valleys“ ги згрози телевизиските гледачи уште со премиерното издание. Скандалозното однесување на кадидатите за нив лично беше забавно, но не и за гледачите коишто останаа запрапастени од она што го видоа. Шоуто ги следи 9-те кандидати што се сместени во луксузен стан во Кардиф и кои се обидуваат да се прилагодат на новата средина.

  Но, тешко дека некој може да се адаптира на место каде постојано се врши прељуба, каде жените се бакнуваат со други жени, уринираат пред сите, имаат секс пред сите и се разголуваат без никаков срам. Во фотографиите што следуваат...

  by форумџија - Comments: 0 - Видено е: 685
 

Членови кои го разгледуваат овој форум: Никој
Модератори

Никој

Permissions in this forum:

Не можете да испраќате нови теми во форумот
Не можете да одговарате на темите во форумот

Legend
 • Нови мислења Нови мислења
 • Нови мислења [ Популарни теми ] Нови мислења [ Популарни теми ]
 • Нови мислења [ Заклучена тема ] Нови мислења [ Заклучена тема ]
 • Нема нови мислења Нема нови мислења
 • Нема нови мислења [ Популарни теми ] Нема нови мислења [ Популарни теми ]
 • Нема нови мислења[ Заклучена тема ] Нема нови мислења[ Заклучена тема ]
 • соопштение соопштение
 • Важна тема Важна тема
 • леплива тема леплива тема