Дигитализацијата на ТВ сигналите ќе почне од 1 јуни

Go down

Дигитализацијата на ТВ сигналите ќе почне од 1 јуни Empty Дигитализацијата на ТВ сигналите ќе почне од 1 јуни

Пишување by форумџија on Чет 16 Мај 2013 - 14:27

Денеска во Собранието беа изгласни измените и дополнувањата на Законот за радиодифузна дејност, по скратена постапка.

Законот предвидува уредување на состојбите во областа во пресрет на дигитализацијата на телевизиските сигнали што треба да почне на 1 јуни.

Терестријалните национални и регионални телевизии ќе треба во одреден рок до Советот за радиодифузија да достават барање за измена на своите дозволи според тоа Советот ќе треба да ја изврши дигитализацијата без какви било одлагања или неосновани условувања.

За да после тоа согласно Законот за електронските комуникации телевизиите со „Оне“ треба да склучат договор за дигитално емитувањ.


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот