Samsung Mobile со рекорден профит во 2012

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Samsung Mobile со рекорден профит во 2012

Пишување by форумџија on Вто 29 Јан 2013 - 18:55Корејската компанија Samsung ги објави неверојатните финансиски резултати за можеби досега најуспешната година во нивнoтo работење, а токму мобилниот сектор на корејците е најмногу заслужен за остварениот рекорден профит од 6 милијарди долари само во последниот квартал од 2012-та.Најзаслужни за ваквиот успех е огромниот интерес за фантастичното дуо Samsung Galaxy S III и Samsung Galaxy Note II. Според некои извештаи Samsung во измината година го има продадено секој четврти мобилен телефон на пазарот.
Вкупниот промет на компанијата за 2012-та се проценува на некаде околу 25.5 милијарди долари, а се поголема е разликата во продажбата меѓу нив и Apple и експертите предвидуваат дека таа ќе се зголемува и во наредниот период.


допринеси за форумов да опстане. Сподели
avatar
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2335
години години : 27
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 49

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот