109 години од првиот лет со авион

Go down

109 години од првиот лет со авион Empty 109 години од првиот лет со авион

Пишување by форумџија on Пон 17 Дек 2012 - 13:17

109 години од првиот лет со авион 17_12_10

Браќата Орвил (Дејтон, Охајо, 19 август, 1871 – Дејтон, 30 јануари, 1948) ин Вилбур Рајт (Мелвил, Индијана, 16 април, 1867 – Дејтон, 30 мај, 1912) беа американските конструктори и градители на авиони, како и пионири во воздухопловството, а го изградија првиот авион со мотор.


109 години од првиот лет со авион 17_12_11

Браќата Рајт беа првите луѓе кои на 17 декември, 1903 година успеаја да полетаат со својот авион Flyer I прелетувајќи 37 метри. Летот траеше само 12 секунди.

109 години од првиот лет со авион 17_12_12

Наредните две години летаа во близина на Дејтон 105 пати и на тој начин збираа нови искуства во летањето. Брзо се откажаа од лежечката положба при управувањето и вградија седиште покрај моторот.
109 години од првиот лет со авион 17_12_10

На 20 септември, 1905 година Орвил го изведе првиот кружен лет спуштајќи се на местото од каде што полета, а на 1 декември Вилбур леташе со патници.

109 години од првиот лет со авион 17_12_13

Наспроти сè, нивниот прв лет поради лошите временски услови завршува после пар ’скокови’ со авионот. Американските новинари ги нарекуваат лажливи браќа, а нивниот авион утопија.

109 години од првиот лет со авион 17_12_14


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот