СРД ги повикува медиумите да известуваат професионално

Go down

СРД ги повикува медиумите да известуваат професионално  Empty СРД ги повикува медиумите да известуваат професионално

Пишување by форумџија on Вто 2 Окт 2012 - 16:22

СКОПЈЕ, 02.10.2012 – Советот за радиодифузија (СРД) ги повикува медиумите да ги почитуваат професионалните новинарски стандарди и принципи и да избегнуваат сензационализам во известувањето.


Законот за радиодифузната дејност во програмските стандарди, меѓу останатото, налага радиодифузерите во нивните програми да го поттикнуваат духот на толеранцијата, заемното почитување и разбирање меѓу индивидуите од различно етничко и културно потекло, да поттикнуваат меѓународно разбирање и соработка, да го развиваат чувството на јавноста за правичност и за одбрана на демократските слободи.


СРД очекува од медиумските професионалци да објавуваат проверени информации.


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот