Грција престанува со аналогното емитување

Go down

Грција престанува со аналогното емитување Empty Грција престанува со аналогното емитување

Пишување by форумџија on Чет 19 Jул 2012 - 10:21

Грција престанува со аналогното емитување Greece10

Грција почнува со исклучување на аналогните предаватели во текот на оваа седмица. Првата фаза од исклучувањето на аналогниот сигнал и преминувањето исклучиво на дигитално емитување почнува на 20. јули со деактивацијата на главниот аналоген предавател во Атина на брдото Имитос. Околу 150.000 домаќинства за неполна недела ќе можат да гледаат исклучиво дигитална телевизија.

Меѓутоа, грчките национални мрежи ET1, NET и ET3 ќе продолжат да емитуваат аналогна програма уште неколку седмици, односно во текот на одржувањето на Олимписките игри во Лондон, а преминувањето на овие канали во дигитален формат е планирано за 17. август.

Дигиталното емитување во Грција започна во 2006. година во MPEG-2, а во оваа земја дигиталните земски ресивери во MPEG-4 формат можат да се набават по цена од 50 евра и повеќе.


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот