Лансирањето на сателитот SES-5 одложено 21. јуни

Go down

Лансирањето на сателитот SES-5 одложено 21. јуни Empty Лансирањето на сателитот SES-5 одложено 21. јуни

Пишување by форумџија on Сре 2 Мај 2012 - 0:25

[You must be registered and logged in to see this image.]

Лансирањето на сателитот SES-5, кое првин беше закажано за 5. јуни, одложено е за 21. јуни, 2012 година.

Сателитот по име SES-5 (поранешни имиња Sirius 5 и Astra 3B) ке биде распореден на орбитална позиција на 5°E.

SES-5 ке има 36 Ku-band транспондери за пружање на услуги претежно во северна Европа, и на Афричките простори со Direct-to-Home (DTH) услугите. Исто така ке има и 24 C-band транспондери (секој по 36 MHz) за глобална покриеност, сирокопојасен приступ, point-to-point и VSAT капацитети.

SES-5 е изграден од Space Systems Loral, и ке биде лансиран со ракетата Proton M од Kazahstan. Планираниот век на сателитот е15 години.


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот