Србија ја укинува претплатата за радио-дифузија

Go down

Србија ја укинува претплатата за радио-дифузија Empty Србија ја укинува претплатата за радио-дифузија

Пишување by форумџија on Саб 30 Мар 2013 - 15:46

Србија ја укинува претплатата за радио-дифузија 30032010

Месечната претплата за Радио-телевизија Србија (РТС) ќе биде укината а јавниот сервис во следните три години ќе се финансира од државниот буџет, пишува дневниот весник „Данас“

Како што пренесува весникот, потпретседателот на Владата Александар Вучиќ одлучил дека во следните три години РТС ќе се финансира исклучиво од буџетот, затоа што неодамна беше отфрлен предлогот радио-дифузната претплата да се наплатува преку данокот на имот.

Вучиќ ги известил предлагачите на законот за електронски медиуми дека претплатата треба да се укине и дека на граѓаните не треба да им се воведува нова давачка. Ваквото решение ќе трае се додека не се најде некое подобро, изјавил Вучиќ а пренесува „Данас“.


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот