Телевизија „Пинк“ не оди во етер зашто Македонија ја нарекува БЈРМ!

Go down

Телевизија „Пинк“ не оди во етер зашто Македонија ја нарекува БЈРМ! Empty Телевизија „Пинк“ не оди во етер зашто Македонија ја нарекува БЈРМ!

Пишување by форумџија on Нед 17 Мар 2013 - 13:46

[You must be registered and logged in to see this image.]

Советот за радиодифузија во петокот побарал од „Тотал ТВ“ да ги отстрани сите канали на „Пинк“.

- Советот за радиодифузија во допис до нас нѐ информираше дека „се додека Пинк не се извини кон Република Македонија за користење на терминот БЈРМ, не ги исплати заостанатите плати кон вработените во „Пинк 15“ во Македонија и не го намири долгот кон СРД“ нема да може како регулатор да изврши регистрација на телевизискиот програмски пакет од Пинк Медиа Груп – објаснуваат од „Тотал ТВ“.

Оттаму изразуваат искрена надеж дека наскоро ќе се реши спорот меѓу СРД и Пинк за да можат повторно во нивниот програмски пакет да ги вклучат програмите на Пинк, за кои ги имаат регулирано авторските права за Република Македонија.


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Телевизија „Пинк“ не оди во етер зашто Македонија ја нарекува БЈРМ! Empty Македонија ја забрани Пинк телевизијата

Пишување by dejanpetrusevski on Сре 20 Мар 2013 - 13:31

[You must be registered and logged in to see this image.]

Регионалниот телевизиски провајдер „Тотал ТВ“ повеќе нема да може да ја емитува телевизијата Пинк поради одлука на советот за радио дифузија на Македонија.

Причината поради која советот ја донел оваа одлука е поради тоа што пинк телевизијата нè нарече БЈРМ т.е. Бивша Југословенска Република Македонија. Во соопштението на „ТоталТВ“ стои дека СРД (советот за радио дифузија) бара од Пинк телевизијата да се извини, а освен тоа и да ги исплати заостанатите плати на запослените во македонскиот „Пинк 15“ и парите кои ги должи на советот за радио дифузија од таа македонска Пинк телевизиа која беше затворена пред после своето двегодишно постоење.

Таа на СРД им должи 35 илјади евра за радиодифузната лиценца. Во меѓувреме Црногорците изнавиле незадоволство од емитување на оваа телевизија поради вулгарностите и национлните нагласувања на програмата на Пинк.
dejanpetrusevski
dejanpetrusevski
вип член
вип член

мислења мислења : 753
поени поени : 1139
регистриран на 2012-01-20
хумор сателидџија
заблагодарен заблагодарен : 30

Преглед на профилот на членот http://serviskratovo.weebly.com/

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот