Рускиот сателит Блиц се судри со остатоци од вселенско ѓубре

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Рускиот сателит Блиц се судри со остатоци од вселенско ѓубре

Пишување by форумџија on Чет 14 Мар 2013 - 21:53

Рускиот минисателит „Блиц“, кој е предназначен за работа со меѓународниот систем за ласерско набљудување, се судри со парчиња од кинески метеоролошки сателит „Фенсјун-1С“. Ова е втор случај на судир на вештачки објекти во орбитата на Земјата. Прв пат случен судир се случил меѓу сателитите Космос-2251 и Иридиум 33 во 2009 година, соопштува експертот од американскиот Центар за вселенски стандарди и иновации, Томас Келсо.

Кинескиот сателит е уништен за време на тестовите на оружјето за уништување на сателити, кое го развиваше Кина во 2007 година .


допринеси за форумов да опстане. Сподели
avatar
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2335
години години : 27
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 49

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот