Што е Ultra HD телевизија?

Go down

Што е Ultra HD телевизија? Empty Што е Ultra HD телевизија?

Пишување by форумџија on Пон 4 Мар 2013 - 22:31

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ultra HD (4k) е следната резолуција која веќе срамежливо се појавува, и во следниве 5-10 години се очекува целосно да завладее со пазарот на телевизори, предвидува PCMag. Дефиницијата за Ultra HD телевизија е „телевизија која прикажува 8 милиони пиксели“. Најниската граница на новиот стандард ќе биде 3840 х 2160, но со оглед на тоа дека засега не е направена стандардизација прифатливи се неколку варијанти за резолуции кои се движат од 3840 х 2160 до 4096 х 2160.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Поради поголемата резолуција филмовите ќе бидат многу поголеми, на пример 30 FPS филм кој трае 2 часа ќе биде 55 TB, а проблем е и 1 GB/s конекција која ќе биде потребна за плејбек. Репродукцијата на овие содржини бара имплементација на нов кодек h.265, кој треба да го замени h.264.

За жал и покрај тоа што речиси пред 6 месеци се презентирани првите 4К талевизори И содржините за истите сè уште се речиси непостоечки. Но, целосно прифаќање ќе потрае, а корисниците кои ќе го прифатат стандардот порано, најверојатно ќе мора да бидат трпеливи и да прифатат дека на почетокот ќе има многу малку достапни содржини.

[You must be registered and logged in to see this link.]


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот