Грчки ОТЕ го продаде Хелас Сат2 на саудискиот оператор Арабсат

Go down

Грчки ОТЕ го продаде Хелас Сат2 на саудискиот оператор Арабсат  Empty Грчки ОТЕ го продаде Хелас Сат2 на саудискиот оператор Арабсат

Пишување by форумџија on Пет 22 Фед 2013 - 21:14

[You must be registered and logged in to see this image.]

Грчкиот телекомуникациски провајдер ОТЕ пред околу една недела го продаде мнозинскиот удел во грчкиот сателитски оператор Хелас Сат2 на саудиската компанија Арабсат.

Компанијата ОТЕ, чиј мнозински сопственик е германскиот Дојче телеком, од продажба на 99,05% од акциите во Хелас Сат2 ќе заработи околу 208 милиони евра, како и уште 7 милиони евра во дивиденда, наведено е во соопштението на компанијата.

Сателитот Хелас Сат2 во 2003 година заеднички го лансираа Грција и Кипар и тој има повеќе од 100 клиенти во 26 земји во Европа, Блискиот Исток и во Африка.


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот