АЕК се ребрендира во Е-агенција

Go down

АЕК се ребрендира во Е-агенција Empty АЕК се ребрендира во Е-агенција

Пишување by форумџија on Вто 12 Фед 2013 - 10:07

АЕК се ребрендира во Е-агенција Aek-sr10

Од наредната година Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) ќе се ребрендира во Е-агенција. Ова подраазбира целосна дигитализација и нов начин на работа, најавува директорот на АЕК, Роберт Орданоски.

Според него, АЕК и Советот за радиодифузија (СРД) ќе користат заедничка интернет апликација за детален преглед на сите информации од областа на електронските комуникации и радиодифузијата, за мобилните оператори, програмските сервиси и пакети, законски обврски и за тековните активности и на регулаторните тела.

Зоран Трајчевски, претседателот на СРД вели дека оваа апликација ќе овозможи заштеда во поглед на хардверски и софтверски капацитети кои се сместени на едно место. Заедничката платформа на која се поставени апликациите ги намалува трошоците за оперативно работење и одржување на двата система.

Орданоски вели дека новата содржина на која се поставени сите информации од областа на електронските комуникации и радиодифузијата, ќе понуди дополнителен квалитет и ред во тие области.


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот