dreambox 500 hd promena na pasword

Go down

dreambox 500 hd promena na pasword Empty dreambox 500 hd promena na pasword

Пишување by kizo on Вто 5 Фед 2013 - 21:18

vaka imam dm 500 hd ne go znam paswordot kako mozam da go promenam za da mozam da stavam nova lista.instaliran e newnigma2 image.
kizo
kizo
нов член
нов член

мислења мислења : 2
поени поени : 4
регистриран на 2013-01-31
заблагодарен заблагодарен : 0

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

dreambox 500 hd promena na pasword Empty Re: dreambox 500 hd promena na pasword

Пишување by форумџија on Вто 5 Фед 2013 - 21:45

доколку пасвордот не е променет и е по дифолт пробај со овој
username = root
password = dreambox

ако не е вака постојат други опции со tuxbox commander


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

dreambox 500 hd promena na pasword Empty Re: dreambox 500 hd promena na pasword

Пишување by kizo on Вто 5 Фед 2013 - 21:52

probav so toj pasword ama neje toj izgleda e promenet.a tuxbox kako da instaliram preku adons?
kizo
kizo
нов член
нов член

мислења мислења : 2
поени поени : 4
регистриран на 2013-01-31
заблагодарен заблагодарен : 0

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

dreambox 500 hd promena na pasword Empty Re: dreambox 500 hd promena na pasword

Пишување by dejanpetrusevski on Сре 6 Фед 2013 - 11:02

би требало да можеш да го преземеш преку менито на дримбоксот. Оди до software management па update на најнова верзија,ако веќе не сте го направиле тоа.
Оди во преземања( downloads), приклучоци(plugins), и Addons и преземете ја.


непроверена информација


следно:
You can reset your dreambox password using dreambox remote:

1.install tuxbox commander using addons button
2. Start tuxboxcomander
3.go to in /var/etc/ and open the file passwd
4.press 4 on remote to go into edit mode.
The first line is root:*****:0:0:root:/home/root:/bin/sh
where the ****** delete it (by using remote arrows to move cursor right and then pressing volume minus)
delete *** until upto :0:0:root

and press ok and exit -> save

the first line should look like this after the edit
root::0:0:root:/home/root:/bin/sh

then login with user root and password leave empty

you could telnet and change the empty password with your own so known can easily hack into your dm box.


dreambox 500 hd promena na pasword 14122010
dejanpetrusevski
dejanpetrusevski
вип член
вип член

мислења мислења : 753
поени поени : 1139
регистриран на 2012-01-20
хумор сателидџија
заблагодарен заблагодарен : 30

Преглед на профилот на членот http://serviskratovo.weebly.com/

Вратете се на почетокот Go down

dreambox 500 hd promena na pasword Empty Re: dreambox 500 hd promena na pasword

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот