Google+ е втора најпопуларна социјална мрежа веднаш по Facebook

Go down

Google+ е втора најпопуларна социјална мрежа веднаш по Facebook

Пишување by форумџија on Вто 29 Јан 2013 - 19:07Одминувајќи го Twitter, според Global Web Index на Trendstream за последниот квартал на 2012 година, Google+ успеа да го заземе второто место кај социјалните платформи. Facebook стои цврсто на водечкото место, додека трет е Youtube, а Twitter доаѓа четврт барем според собраните податоци на Trendstream.

Според податоците, Facebook имал 693 милиони активни корисници на крајот од 2012 година. Споредено со Google+, таа бројка изнесува 343 милиони корисници до крајот на годината, што лесно може да се утврди дека Google+ има навистина многу за да стигне на првото место. Сепак, таа бројка му била доволно за да ги претекне Youtube и Twitter кои пак се доста блиску еден до друг со корисници.
Овие податоци ги покажуваат само активните корисници на социјалните мрежи, така што за ова тромесечје од 2013 година ситуацијата помеѓу второ, трето и четврто место може целосно да се измени, но сепак тешко достигнувајќи го победникот.


допринеси за форумов да опстане. Сподели
avatar
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2335
години години : 28
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 49

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот