ASUS и Google со нов Google Nexus 7 во мај

Go down

ASUS и Google со нов Google Nexus 7 во мај

Пишување by форумџија on Вто 29 Јан 2013 - 18:57Објавен извештај открива дека здружените партнери ASUS и Google, чија соработка стои зад таблетот Google Nexus 7, ќе бидат повторно партнери и за продолжението на овој таблет. Се очекува тој да биде промовиран во мај, најверојатно во Google I/O почнувајќи од 15 мај, а следната надградена верзија на Google Nexus 7 се очекува да има некои ажурирани спецификации, вклучувајќи 7-инчен FHD дисплеј, и потенки граници на екранот. Цената се очекува да остане во границите меѓу 199 - 249 долари за таблет кој има само Wi-Fi конекција.

Во моментов, Wi-Fi моделите од 16GB и 32GB се со цена од 199 и 249 долари соодветно. Според изворите, до крајот на овој месец, повеќе од 6 милиони уреди на таблети ќе бидат продадени. Најпродаваната варијанта е за 249 долари за 32GB Wi-Fi моделот. Истите извори велат дека до крајот на годината ќе бидат купени 10 милиони уреди составени од комбинација на оригиналниот модел и верзијата на втората генерација. Андроид 4.2.1 во моментов работи на таблетот по надградбата во декември, а се очекува така да биде направена и втората генерација на модели на Nexus 7.


допринеси за форумов да опстане. Сподели
avatar
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 28
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот