Евровизија | Македонија настапува во 2. полуфинале

Go down

Евровизија | Македонија настапува во 2. полуфинале Empty Евровизија | Македонија настапува во 2. полуфинале

Пишување by форумџија on Нед 20 Јан 2013 - 17:17

На 17 овој месец се извлече ждрепката за тоа која земја во кое полуфинале ќе се најде и во која половина од вечерта. Повторно како и лани се погоди во едно полуфинале да има дури четири балкански земји, но овој пат за наша несреќа, Македонија не е меѓу нив. Таа се најде во второто полуфинале, со единствено очекување гласови од Бугарија, Романија и Албанија. Да се надеваме дека МТВ ќе ја одбере вистинската песна со која ќе може да очекуваме гласови и од другите земји.

Шведската радио телевизија и официјално го претстави логото и слоганот за Евровизија 2013. која ќе се оддржи во Малме. Околу тоа што претставува пеперутката во логото, официјалниот веб-сајт на Евровизија посочува дека има над илјада различни видови на пеперутки, но сите тие се наречени под едно име. Баш така е и Евровизија - еден силен идентитет, со богата разноликост на нации. Ако работиме заедно, можеме да постигнеме се - ние сме една целина.„We are one“

[You must be registered and logged in to see this image.]


*црвена боја (во првата половина)
*зелена боја (во втората половина)


ПОЛУФИНАЛЕ 1: 14.05.2013
Данска
Хрватска
Украина
Холандија
Австрија
Словенија
Естонија
Русија

Литванија
Србија
Ирска
Белорусија
Кипар
Црна Гора
Белгија
Молдавија

ПРАВО НА ГЛАС:
Велика Британија, Италија, Шведска


ВТОРО ПОЛУФИНАЛЕ: 16.05.2013
Латвија
Азербејџан
Малта
Исланд
Сан Марино
Македонија
Финска
Бугарија

Израел
Норвешка
Албанија
Унгарија
Швајцарија
Грузија
Грција
Ерменија
Романија

ПРАВО НА ГЛАС:
Шпанија, Германија, Франција


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот