Еве кои денови ќе бидат неработни во 2013 година

Go down

Еве кои денови ќе бидат неработни во 2013 година Empty Еве кои денови ќе бидат неработни во 2013 година

Пишување by форумџија on Нед 30 Дек 2012 - 9:40

Еве кои денови ќе бидат неработни во 2013 година 5207910
За сите граѓани на РМ
• 01 Јануари, Нова Година (вторник)
• 07 Јануари, Божик (понеделник)
• 01 Мај, Ден на Трудот (среда)
• 6 Мај, Велигден, вториот ден на Велигден (понеделник)
• 24 Мај, „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители (петок)
• 02 Август, Ден на Републиката (петок)
• 7 Август, Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам (среда)
• 08 Септември, Ден на независноста (недела, неработен ден е понеделник)
• 11 Октомври (петок), Ден на народното востание
• 23 Октомври (среда), Ден на Македонската револуционерна борба
• 08 Декември (недела), “Св. Климент Охридски”***Доколку државните празници и празниците на РМ паѓаат во недела, наредниот ден се смета за неработен.

За граѓаните од православна вероисповед

• 06 Јануари, Бадник, ден пред Божик (недела)
• 19 Јануари, Богојавление – Водици (сабота)
• 3 Мај, Велики Петок, петок пред Велигден (петок)
• 21 Јуни, Духовден, петок пред Духовден (петок)
• 28 Август, Успение на Пресвета Богородица - Голема Богородица (среда)


За граѓаните од католичка вероисповед
• 1 Април, Велигден, вториот ден на Велигден (понеделник)
• 01 Ноември (петок), Празникот на сите светци
• 25 Декември (среда), првиот ден на БожикЗа граѓаните од муслиманска вероисповед
• 15 Октомври (вторник), Курбан Бајрам, првиот ден на Курбан Бајрам

За граѓаните припадници на албанската заедница во РМ
• 22 Ноември (петок), Ден на Албанската азбука

За граѓаните припадници на српската заедница во РМ
• 27 Јануари (сабoта), Свети СаваЗа граѓаните припадници на ромската заедница во РМ
• 8 Април (понеделник), Меѓународен ден на Ромите

За граѓаните припадници на влашката заедница во РМ
• 23 Мај (четврток), Национален ден на Власите

За граѓаните припадници на еврејската заедница во РМ
• 26 септември (четврток), Јом Кипур, првиот ден на Јом Кипур

За граѓаните припадници на бошњачката заедница во РМ
• 28 Септември (сабота), Меѓународен ден на Бошњаците

За граѓаните припадници на турската заедница во РМ
• 21 Декември (сабота), Ден на настава на турски јазик


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот