Гледање на видео фајлови од компјутер преку Дримбокс со помош на Dreambox Movies From PC By TunisiaSat

Go down

Гледање на видео фајлови од компјутер преку Дримбокс со помош на Dreambox Movies From PC By TunisiaSat Empty Гледање на видео фајлови од компјутер преку Дримбокс со помош на Dreambox Movies From PC By TunisiaSat

Пишување by crnvrv on Пет 21 Дек 2012 - 22:55

Постојат неколку начини за да се гледа видео материјал од Хард Диск
преку дримбокс на ТВ. Овде ќе се обидам да го објаснам наједноставниот.

Потребна ви е алатката Dreambox Movies From PC By TunisiaSat
која што можете да ја превземете овде.
Код:
http://www.mediafire.com/?ra9olubrb6uukou

Инсталирајте ја на вашиот компјутер и стартувајте ја.

Со оваа програма добивате и VLC player v.0.9.9
кој солидно ги чита скоро сите видео формати што ги имаме во компјутерот.

Кога ке го стартувате Dreambox Movies првин треба да ги внесете IP адресата
на Дримбоксот како и јузерот и пасвордот (root:dreambox, ако вие не сте го смениле),
потоа инсталирате VLC Player и го стартувате како на сликата:
[You must be registered and logged in to see this link.]
Напомена:
Корисниците на Windows 7 и Vista, при инсталацијата на VLC Player, треба да ја сменат патеката од:
C:\Program Files (x86)\\VideoLAN\VLC
во:
C:\Program Files\VideoLAN\VLC

На далечинското од ресиверот притискаме жолто копче
и го стартуваме плагинот TunisiaSat Movies from PC
како на следната слика:
[You must be registered and logged in to see this link.]
Ке ја добиеме следната слика:
[You must be registered and logged in to see this link.]

Сега можете да пребарувате по вашиот компјутер и да ги пуштате видео фајловите,
ако имате проблеми со .mkv филмовите, само сменете ја екстензијата во .m4v !!
crnvrv
crnvrv
нов член
нов член

мислења мислења : 6
поени поени : 12
регистриран на 2012-12-20
заблагодарен заблагодарен : 2

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Гледање на видео фајлови од компјутер преку Дримбокс со помош на Dreambox Movies From PC By TunisiaSat Empty Re: Гледање на видео фајлови од компјутер преку Дримбокс со помош на Dreambox Movies From PC By TunisiaSat

Пишување by форумџија on Саб 22 Дек 2012 - 12:53

dobar post


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Гледање на видео фајлови од компјутер преку Дримбокс со помош на Dreambox Movies From PC By TunisiaSat Empty Re: Гледање на видео фајлови од компјутер преку Дримбокс со помош на Dreambox Movies From PC By TunisiaSat

Пишување by bobistb on Саб 22 Дек 2012 - 13:47

kaj moze da se najde плагинот TunisiaSat Movies from PC
bobistb
bobistb
нов член
нов член

мислења мислења : 10
поени поени : 18
години години : 43
регистриран на 2012-11-19
заблагодарен заблагодарен : 5

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Гледање на видео фајлови од компјутер преку Дримбокс со помош на Dreambox Movies From PC By TunisiaSat Empty Re: Гледање на видео фајлови од компјутер преку Дримбокс со помош на Dreambox Movies From PC By TunisiaSat

Пишување by crnvrv on Нед 23 Дек 2012 - 1:08

Па има линк на мојот пост, лично го уплоадирав
crnvrv
crnvrv
нов член
нов член

мислења мислења : 6
поени поени : 12
регистриран на 2012-12-20
заблагодарен заблагодарен : 2

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Гледање на видео фајлови од компјутер преку Дримбокс со помош на Dreambox Movies From PC By TunisiaSat Empty Re: Гледање на видео фајлови од компјутер преку Дримбокс со помош на Dreambox Movies From PC By TunisiaSat

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот