Како да го видиш датумот на производство на DreamBox

Go down

Како да го видиш датумот на производство на DreamBox Empty Како да го видиш датумот на производство на DreamBox

Пишување by форумџија on Пет 17 Фед 2012 - 21:43

Како да го видиш датумот на производство и редниот број на DreamBox-от

Бројот се наоѓа на налепница под dreambox-от, првите 6 бројки означуваат датум, а другите се реден број на ревизија и производство.

Пример број S/N 4B012017001254S

Првиот број е последна цифра од годината во овој случај 2004.

Втората цифра или буква означуваат месец, по долната таблица, во овој случај буквата B што значи дека е месец 11.

1-Jan.
2-Feb.
3-Mar.
4-Apr.
5-Maj.
6-Jun.
7-Jul.
8-Aug.
9-Sep.
A-Okt.
B-Nov.
C-Dec.

Третата и четвртата цифра означуваат датум во месецот, во овој случај тоа е 01.

Петата и шетата цифра го означуваат моделот по следната таблица, во овој случај бр 20 означува дека се работи за DM500

03-DM7025
09-DM7020
01-DM7000
10-DM5600
11-DM5620
04-DM600
20-DM500
12-500+
13-DM800
14-DM500HD

после означување на моделот следат бројките за ревизија, па 00 и серискиот број.


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот