Шест места во светот кои важат за опседнати

Go down

Шест места во светот кои важат за опседнати Empty Шест места во светот кои важат за опседнати

Пишување by форумџија on Нед 16 Дек 2012 - 13:47

Без разлика дали верувате или сте голем скептик, овие места поседуваат нешто необично. Дали тоа е нешто натприродно и паранормално, одлучете сами.
Шест места во светот кои важат за опседнати Tocka-11
Оваа листа е збир од 6-те најопседнати места во светот. Ако сте ентузијаст за паранормалното ова е надополнување на вашето знаење за страшното и необичното, а ако сте скептик, нека оваа листа има забавна вредност за вас.

Плантажата Миртлес, Луисиана

Плантажата Миртлес била изградена во 1796 година од Генералот Дејвид Бредфорд. Како една од "најопседнатите куќи во Америка", плантажата е дом на 12 духови. Има податоци дека на оваа плантажа биле извршени 10 убиства. Најпознатиот дух е Клои, робинка која била принудена да стане љубовница на Кларк Вудруф.


Шест места во светот кои важат за опседнати Najstr10
Лондонската Кула, Лондон

Кулата е историски споменик во централен Лондон, Англија. Најпознат "жител" во кулата е духот на Ан Болин, една од сопругите на Хенри VIII, кој исто како него била обезглавена во Кулата во 1536 година. Нејзиниот дух е сретнат на повеќе околности, држејќи ја својата глава.


Шест места во светот кои важат за опседнати Najstr15
Беверли Хилс Санаториум, Кентаки

Беверли Хилс Санаториум, лоциран во Луисвил,Кентаки, бил отворен во 1920 година како болница која била приспособена за 40 до 50 пациенти со туберкулоза. Овој санаториум бил популаризиран на телевизија како "најопседната" болница во Америка. Истражувачите на духови изјавиле дека во болницата има безброј чудни паранормални феномени, вклучувајќи звуци, изолирани ладни места и необјаснети сенки. Биле слушани врисоци низ напуштените ходници, и сретнати необјаснети појави.

Шест места во светот кои важат за опседнати Najstr14

Кралицата Мери, Калифорнија

Кралицата Мери е океански линиски брод кој го пловел Северниот Атлантски Океан од 1936 година до 1967 година, тогаш наречен "Cunard White Star Line". Во 1967 година бродот бил купен од градот Лонг Бич, Калифорнија и трансформиран во хотел. Најопседнато место во бродот е собата со мотори каде умрел 17 годишен морнар, кој се обидувал да избега од пожар. Посетителите изјавиле дека слушале удирање по цевките околу вратата. На предниот дел од хотелот, посетителите го виделе духот на "жената во бело".

Шест места во светот кои важат за опседнати Najstr13

Белата Куќа, Вашингтон

Домот на претседателите на Соединетите Американски Држави се верува дека е опседнат. Претседателот Харисон тврдел дека слушал звуци во поткровјето на Белата куќа. Духот на Претседателот Џексон се верува дека ја прогонува неговата спална соба. Но најпознатиот дух во Белата куќа е оној на Линколн. Еленор Росвелт верувала дека Линколн бил присутен додека таа работела во неговата соба.

Шест места во светот кои важат за опседнати Najstr12

Замокот Единбург, Единбург, Шкотска

Замокот Единбург се смета за едно од најопседнатите места во Шкотска, а самиот Единбург го носи епитетот на најопседнат град во цела Европа. Во неколку случаи, посетителите на замокот изјавиле дека виделе дух свирач на гајда, безглав тапанар, духовите на француски затвореници, колонијални затвореници од Граѓанската војна во Америка, па дури и духот на куче кое талка низ замокот.

Шест места во светот кои важат за опседнати Najstr11


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот