Заврши тестирањето на сателитот Eutelsat 21B

Go down

Заврши тестирањето на сателитот Eutelsat 21B Empty Заврши тестирањето на сателитот Eutelsat 21B

Пишување by форумџија on Чет 13 Дек 2012 - 18:33

[You must be registered and logged in to see this image.]

Францускиот сателитски оператор Eutelsat Communications го заврши техничкото тестирање на новиот комуникациски сателит Eutelsat 21B кој моментално се движи кон својата крајна позиција 21,5 степени источно на која ке го замени стариот сателит Eutelsat 21A.Сателитот Eutelsat 21B моментално се наога на позиција околу 29 степени источно.Сателитот е лансиран на 10 ноември оваа година, и е опремен со 40 Ku-band транспондери кои ке даваат телекомуникациски услуги на териториите на Европа, Северна Африка, Блискиот исток и централна Азија. очекуваното работно време на новиот сателит е 15 години.


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот