Колку PSY заработи од Гангнам Стајл?

Go down

Колку PSY заработи од Гангнам Стајл? Empty Колку PSY заработи од Гангнам Стајл?

Пишување by форумџија on Нед 9 Дек 2012 - 9:32

Гангнам Стајл во рекордно време стана најлајкувана, па за брзо време и најгледана песна на Јутуб. Песната досега ја прегледале повеќе од 909 милиони пати, а PSY на својот канал има повеќе од 1.4 милијарди прегледи. Што мислите, колку успеа да заработи од тоа?

Колку PSY заработи од Гангнам Стајл? Psy-ga10

Гангнам Стајл сензацијата ја тресе целата планета, а Park Jae-Sang, многу познат по името PSY стана главна атракција. Како се ближи крајот на годината, медиумите прават листа колку заработи во изминатите 12 месеци. Песната на PSY досега според расположливите податоци заработи околу 8 милиона долари, што е малку ако се спореди со популарноста на песната.

Гангнам Стајл преку сервисот iTunes по цена од 1.29$ се продаде досега во повеќе од 2.7 милиони копии во САД, а тоа му донесе 3.4 милиони долари. Меѓутоа, иако во родната Кореа PSY доживеа песната да му биде преземена 3.6 милиони пати и емитувана над 40 милиони пати, поради сервисот кој нуди “Се што можете да земете“ за месечна предплата помала од 10’, неговите приходи од преземањата во кореа се околу 61.000 долари“ пишува во соопштението на агенцијата која го спроведе истражувањето.

50.000 долари заработи од продажба на 102.000 ЦД-а со песната на пазарот на Јужна Кореа. Сепак, најголемиот дел од парите PSY ги доби од ТВ реклами, кои му донесоа дури 4.6 милиони долари...


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот