Промена на пасворд во dreambox

Go down

Промена на пасворд во dreambox Empty Промена на пасворд во dreambox

Пишување by форумџија on Пет 17 Фед 2012 - 21:24

Dreambox-от мора да биде поврзан со компјутерот, тоа е основна работа.

1. Одиш на start--> run
2. Во run пишуваш telnet и ip од dreambox-от
3. Ќе се отвори DOS црн прозорец во кој треба да впишеш: telnet 192.168.1.3 (Oваа ip адреса е за пример, ти треба да ја впишеш твојата dreambox ip адреса!
4. Со овие чекори ти влезе во dreambox-от.
5. За login пишуваш root, за пасворд dreambox. (пасворд не би требало да побара)
6. Следно што треба да направиш е да ја впишеш командата passwd
7. Потоа го пишуваш твојот нов пасворд.

Предупредување: Додека го пишуваш пасвордот нема да гледаш што пишуваш, затоа пазете да не направите грешка.


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот