Истражувачи најдоа начин да го подобрат WiFi сигналот за 700 отсто

Go down

Истражувачи најдоа начин да го подобрат WiFi сигналот за 700 отсто Empty Истражувачи најдоа начин да го подобрат WiFi сигналот за 700 отсто

Пишување by dejanpetrusevski on Вто 20 Ное 2012 - 11:13

Истражувачи најдоа начин да го подобрат WiFi сигналот за 700 отсто Timthu10

Тим инженери од Универзитетот NCSU пронајдe начин за засилување на Wi-Fi сигналот до 700 проценти, јавува ExtremeTech. За имплементирање на новото решение нема да биде потребен нов хардвер, бидејќи решението е чисто софтверскo. Ова значи дека истото ќе може да се искористи и на веќе постоечките мрежи, Решението е наречено WiFox, а заснован е на интелегентно следење на појавување на заостанати податоци.

Новиот систем ќе ги подобри јавните WiFi мрежи повеќе отколку домашнaтa Wi-Fi мрежa. Причината за ова е што на домашната мрежа поретко се приклучува број на корисници кои може да го „задушат“ каналот.

Истражувачите го испробаа програмот на WiFI мрежата во нивната канцеларија, која може да опслужува 45 корисници. Разликата во квалитет пред и по имплементацијата се зголемува со бројот на приклучени корисници, а најголема е при максималниот број кој може да го услужи уредот. Па така при приклучени 25 корисници подобрувањето били 400 отсто, а при максимални 45 корисници подобрувањето достига 700 отсто.

Кога софтверот кој го креираа инжинерите ќе забележи доцнење поради недоволен опсег, го вклучува приоритетниот мод. Во овој момент пристапната точка добива целосна контрола на каналот, се додека не се испратат заостанатите податоци. Или како што објаснува The Next Web, софтверот работи како „полицаец на раскрсница“ обезбедувајќи постојан проток на податоци.
dejanpetrusevski
dejanpetrusevski
вип член
вип член

мислења мислења : 753
поени поени : 1139
регистриран на 2012-01-20
хумор сателидџија
заблагодарен заблагодарен : 30

Преглед на профилот на членот http://serviskratovo.weebly.com/

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот