Ќе ја донесат ли и оваа серија нашите телевизии?

Go down

Ќе ја донесат ли и оваа серија нашите телевизии? Empty Ќе ја донесат ли и оваа серија нашите телевизии?

Пишување by форумџија on Нед 4 Ное 2012 - 19:36

Од петокот Венецуелците може да ја следат телевизиската серија „Тераса на три станици“, првата домашна социјалистичка сапуница направена по идејата на Хуго Чавез кој пред скоро време беше избран за уште еден претседателски мандат.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Серијата од 40 епизоди од по 24 минути ја се емитува на јавната телевизија TVES, а нејзиното снимање чинело околу четири милиони долари. Телевизијата TVES случајно емитира на иста фреквенција на којашто порано емитуваше телевизијата RCTV на којашто владата не ѝ ја обнови концесијата во 2007 година, обвинувајќи ја дека заговара државен удар.

Серијата „Тераса на три станици“ зборува за три Венецуелки чиишто животи се одвиваат на секојдневните патувања со воз во градот на работа од периферијата на главниот град Каракас, а има намера да ги прикаже и да ги промовира „боливарските вредности“, објаснува продуцентката Делфина Катала.

„Во мерата во којашто социјалистичките вредности солидарност или давање предност на заедничкото добро, можеме да зборуваме дека станува збор за социјалистичка теленовела“, вели Катала потсетувајќи дека основаната идеја за сторијата потекнала од претседателот Чавез за време на телевизискиот пренос на отворањето на железничката линии од подрачјето Велес дел Туи за Каракас, од каде на работа тргнуваат трите главни лика во серијата.


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот