Најмоќниот супер компјутер стана уште помоќен

Go down

Најмоќниот супер компјутер стана уште помоќен  Empty Најмоќниот супер компјутер стана уште помоќен

Пишување by mladence on Сре 31 Окт 2012 - 20:23

[You must be registered and logged in to see this image.]

Во супер компјутерот на компанијата "Cray", наречен "Jaguar" или ХК7, кој се наоѓа во лабораторија во Оак Риџ во САД, инсталирана е првата група на графички процесорски единици "NVIDIA Tesla K20". Компјутерот добил и ново име, "Titan".

Со 18.688 графички процесори, перформансите на компјутерот надминуваат 20 петафлори, или 20 билијарди операции во секунда. Компјутерот во себе има ист број и "AMD Opetron 6274" процесори со 16 јадра, меѓутоа хардверот "NVIDIA Tesla K20" е одговорен за 90% од процесорските моќи.

"Titan" компјутерот сега е десет пати помоќен и пет пати поефикасен од "Jaguar", кога станува збор за потрошувачката на електрична енергија.

Иако хардверот кој е вграден во овој компјутер не е наменет за стандардните компјутери, од компанијата "NVIDIA" изјавиле дека лекциите кои што ги научиле од развојот на графичките процесорски единици за супер компјутерот, ќе ги применат и за производство на графички картици и за стандардните компјутерски единици.

[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

mladence
mladence
нов член
нов член

мислења мислења : 35
поени поени : 64
години години : 27
регистриран на 2012-02-10
заблагодарен заблагодарен : 6

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот