Балканика ТВ и Фан ТВ наскоро во ХД формат

Go down

Балканика ТВ и Фан ТВ наскоро во ХД формат Empty Балканика ТВ и Фан ТВ наскоро во ХД формат

Пишување by форумџија on Саб 27 Окт 2012 - 16:49

Балканика ТВ и Фан ТВ наскоро во ХД формат Balkan10
Наскоро гледачите на каналите Фан ТВ и Балканика ТВ ке имаат можност за гледање на овие два канали и во висока резолуција или HD формат.
За неколку дена се очекува да прејдат овие два канали во HD формат.
Фан ТВ е основана 2003 година, со 24 часовно емитување на музичка програма од Бугарска и мегунардна содржина.
Фан ТВ преку сателит и преку кабловските оператери покрива до 95 % од Бугарија, 75% од Македонија и 60 % од Албанија.

Балканика ТВ е единствена сателитска музичка телевизија во светот која ја обединува современата музика и култура од Албанија,Босна и Херцеговина, Бугарија, Грција, Македонија, Романија, Словенија, Србија, Црна гора, Хрватска, и Турција. Телевизијата започна со работа на 15, август 2005 година.

До декември 2010 двете програми емитуваа на позиција 16 степени источно, а потоа го наставија емитувањето преку сателитот Hellas Sat 2 (39°E).

Технички параметри за преку сателит 39E:
* Hellas Sat 2 (39°E), freq. 12,565 GHz, pol. H, SR 30000, FEC 7/8, DVB-S/QPSK, FTA


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот