Научници откриле бактерија која произведува злато

Go down

20121014

Пишување 

Научници откриле бактерија која произведува злато Empty Научници откриле бактерија која произведува злато
Научници откриле бактерија која произведува злато Tocka-77118

Научниците Казем Кашефи и Адам Бровн креирале компактна лабораторија која ги употребува бактериите Cupriavidus metallidurans за претворање на златен хлорид во чисто злато.

Научниците од универзитетот во Мичиген откриле бактеријa која произведува чисто злато. Како што наведуваат, бактеријата може да преживее во екстремни услови и создава чисто 24-каратно злато.

Научниците Казем Кашефи и Адам Бровн креирале компактна лабораторија која ги употребува бактериите Cupriavidus metallidurans за претворање на златен хлорид во чисто злато.

Бактеријата е неверојатно отпорна на отровната хемикалија. Дури 25 пати е посилна отколку што се сметало претходно. За процесот во кој бактеријата ја претвора отровната хемикалија во злато потребна е една недела.
dejanpetrusevski
dejanpetrusevski
вип член
вип член

мислења мислења : 753
поени поени : 1139
регистриран на 2012-01-20
хумор сателидџија
заблагодарен заблагодарен : 30

Преглед на профилот на членот http://serviskratovo.weebly.com/

Вратете се на почетокот Go down

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот