Хроника од 41-та седница

Go down

Хроника од 41-та седница  Empty Хроника од 41-та седница

Пишување by форумџија on Вто 2 Окт 2012 - 16:22

СКОПЈЕ, 01.10.2012 – Советот за радиодифузија (СРД) на денешната седница го разгледа и прифати извештајот на планираната промена на сопственичката структура на ТРД Канал 5. Со оглед на тоа што со предвидената промена во сопственичката структура не се создава недозволена медиумска концентрација, СРД ја прифати информацијата за издавање одобрение за промена на сопственичката структура на ТРД Канал 5.


Врз основа на членот 63 од Законот за радиодифузната дејност, а согласно со членот 64, односно поради настанување околности што претставуваат законски пречки за имателот на дозволата за вршење радиодифузна дејност, односно неусогласеноста на работењето со членот 11 и во врска со членот 18 од ЗРД, СРД одлучи да иницира постапка за одземање на дозволата на следните радиодифузери:


- Радио Канал 77 Дооел Штип и
- Гаудеамус Радио Класик ФМ Мартин.


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот