Eutelsat дистрибуира повеке од 4.000 канали

Go down

Eutelsat дистрибуира повеке од 4.000 канали Empty Eutelsat дистрибуира повеке од 4.000 канали

Пишување by mladence on Пет 10 Фед 2012 - 15:17

Сателитскиот оператор Eutelsat издаде податок во кој објавува дека моментално емитува повеке од 4000 канали. Во 1983 година Eutelsat ја почнува својата прва дистрибуција на првиот сателитски канал во Европа со седиште во Париз. 1995 година се пуштени и првите комерцијални дигитални канали, а 2001 година Eutelsat пушта 1.000 канали.
Eutelsat дистрибуира повеке од 4.000 канали Eutelsatgrafikon


Првите HDTV канали се покренети во 2005 год. 2006 година додадени се 2000 а 2008, 3000 нови канали. Големиот број на канали е остварен со лансирањето на повеке сателити, меѓу кои се Atlantic Bird 7 на 7 степени западно, Eutelsat W3C на 16 степени источно за гледачите на централна Европа како и пуштањето на Eutelsat W7 на 36 степени источно за Русија и Африка.

mladence
mladence
нов член
нов член

мислења мислења : 35
поени поени : 64
години години : 27
регистриран на 2012-02-10
заблагодарен заблагодарен : 6

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот