ВИСТИНСКИОТ СОПСТВЕНИК НА „БУМ“ И „К15 МЈУЗИК“ ПРИСТИГНА ВО СКОПЈЕ

Go down

ВИСТИНСКИОТ СОПСТВЕНИК НА „БУМ“ И „К15 МЈУЗИК“ ПРИСТИГНА ВО СКОПЈЕ  Empty ВИСТИНСКИОТ СОПСТВЕНИК НА „БУМ“ И „К15 МЈУЗИК“ ПРИСТИГНА ВО СКОПЈЕ

Пишување by форумџија on Сре 19 Сеп 2012 - 16:00

Директно од Австралија, во Скопје дојде вистинскиот сопственик на програмските телевизиски сервиси „БОМ“ и „К15 мјузик“. Станува збор за фирмата „ТВ Плус“ која преку сателит емитува повеќе од 50 канали, повеќето од балканскиот регион....

ВИСТИНСКИОТ СОПСТВЕНИК НА „БУМ“ И „К15 МЈУЗИК“ ПРИСТИГНА ВО СКОПЈЕ  Avstra10Директно од Австралија, во Скопје дојде вистинскиот сопственик на програмските телевизиски сервиси „БОМ“ и „К15 мјузик“. Станува збор за фирмата „ТВ Плус“ која преку сателит емитува повеќе од 50 канали, повеќето од балканскиот регион. За сите недоразбирања околу тоа кој е носителот на авторските права дознале пред два дена, и веднаш одклучиле да регираат. Нивните правни служби констатирале дека компанијата која минатата недела испратила допис до Советот за радиодифузија е избришана од австралискиот регистар на компании.Писмото во кое се тврди дека ги поседуваат правата за реемитување на овие канали е измана, тврди претставникот на „ТВ ПЛУС“, Џон Јеремиќ .

- Јас зборував со Милена Миковиќ – личноста чиј потпис стои на ова писмо.Таа потврди дека е нејзин , но дека таа не се потпишала, ниту пак го авторизирала писмото, рече Јеремиќ.

Во меѓувреме, допрва ќе се утврдува кој стои зад програмските телевизиски сервиси кои на македонската публика и се познати како „Бом“ и „К15 мјузик“ бидејќи се нелегални.

- Програмата која тука се емитува не е иста со онаа во Австралија, рече претседателот на Советот, Зоран Трајчевски.

Операторите на јавните комунукациски мрежи кои ги ремитуваат овие канали имаат рок од 7 дена да ги исклучат.

Од Советот денеска потврдија и дека сопственикот на „АБ“ телевизијата која од вчера престана да емитува програма должи околу 35.000 евра. Рокот за исплата е понеделник, а доколку тој не се испочитува на телезијатата ќе и биде одземена дозволата.


форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот