Сателитот SES-5 во комерцијална употреба

Go down

Сателитот SES-5 во комерцијална употреба Empty Сателитот SES-5 во комерцијална употреба

Пишување by форумџија on Сре 19 Сеп 2012 - 12:37

[You must be registered and logged in to see this image.]

Луксембурскиот сателитски оператор SES изјави дека сателитот SES-5 започна со емитување на каналите на орбитална позиција 5 степени источно. SES-5 успешно е лансиран на 10 јули оваа година со помош на ракетата ILS Proton. Сателитот го проектираше и изгради компанијата Spase Systems/Loral. Новиот сателит е опремен со 6 Ku-band и 24 C-band транспондери и е спремен за емитување во Европа, Африка и блискиот исток.
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот