инсталација на windows xp туторијал

Go down

инсталација на windows xp туторијал Empty инсталација на windows xp туторијал

Пишување by форумџија on Чет 9 Фед 2012 - 16:38

1. За да започне инсталацијата потребно е да ставете бутабилно CD и да го рестартирате компјутерот. Сега за да започне инсталацијата во BIOS-от треба да подесете First Boot CD-Rom. Во BIOS-от влегуваш така што при стартувањето на компјутерот ќе претиснеш DEL(Delete копчето над стрелките на тастатурата) и ви се појавува BIOS-от. Сега го пронаоѓате табот BOOT и таму имате да изберете First Boot или Secondary Boot, но воглавно на кој boot ти е CD-ROMот кликнете на него и претиснете на плусот (+), постави го CD-ROMот на First Boot, и откако ќе го сториш тоа претисни F10, па на YES и ќе се рестартира компјутерот.

2. После рестартирањето компјутерот Windows-от повторно се подига и на екранот ќе добиете порака „Press any key for boot from CD...“ и кликнете на некое копче од тастатурата(пример: ENTER). Сега ќе ви се појави плав екран и нешто се копира(сега ништо не фаќај).

3. Сега ти се појавува нова содржина, на која пишува дали сакаш да: (види слика)
1) Инсталираш Windows (ENTER)
2) Да го поправиш (R)
3) Да ја прекинеш инсталацијата(F3)
Вие пошто сакате да инсталирате, претиснувате ENTER

[You must be registered and logged in to see this image.]
4. На следниов текст (види слика долу) пишува нешто за Windows-от и кликнете F8 доколку се сложувате со наведеното (нормално доколку сакате да ја продолжите инсталацијата).

[You must be registered and logged in to see this image.]

5. Следи постапката за да одредите на која партиција сакате да го инсталирате оперативниот систем. За да одберете, кликнете на таа партиција и претиснете ENTER.
[You must be registered and logged in to see this image.]
6. На следниов прозорец треба да претиснеш C , затоа што е приметено дека веќе постои оперативен систем (колку е само паметен - нема слика )

7. Сега е време да ја форматираш таа партиција т.е да ги избришаш сите податоци од неа и имаш понудено да бираш помеѓу NTFS (quick или normal) и FAT (quick или normal).
Quick опцијата побрзо ја форматира, а normal побавно, но затоа има овозможено опција за детекција на т.н „bad sectors“ на хард дискот. Мислам дека подобро е да одберете “Format the partiotion using the NTFS file system“. (види слика)

[You must be registered and logged in to see this image.]

8. Сега не фаќајте ништо, затоа што ја форматира(брише) претходната верзија на оперативен систем за да инсталира ХР на „најчист“ форматиран хард диск. (види слика)

[You must be registered and logged in to see this image.]

9. Сеуште одмараш бидејќи сега ги копира фајловите.
10. Кога ќе заврши и со тој процес, повторно не фаќајте ништо и компјутерот ќе ви се рестартира.

11. Сега после рестартирањето повторно ќе ти се појави порака „Press any key for boot from CD...“, но овој пат не притискајте ништо, само гледај и уживај бидејќи компјутерот „сам„ ќе работи.
Напомена: Мониторот можеби ќе почне сам да ви се гаси, односно уклучува но немој да се потиш, мониторот ти е океј. (види слика)

[You must be registered and logged in to see this image.]

12. После некое време ќе ви се појави прозорец „Regional and Language Options “ и тука се подесува тастатурата и кликнете на првото Custumize и кога ќе ти се отвори нов прозорец селектирај FYR Macedonian, кликнете на Apply, па на ОК и кликнете NEXT. (нема слика)

13. Кога кликнавте NEXT, сега ти се појавува прозорец каде треба да го напишеш своето име и името на организацијата(твоето име и името на компјутерот) и повторно идете на NEXT.

[You must be registered and logged in to see this image.]

14. Сега ќе ти се појави прозорец кај што треба да го напишеш Product Key-от, т.е серискиот број(можете да најдете на бадијала или да го прашате гугл (како што вика мојот професор по електроника)) и идеш NEXT. Потоа ти се појавува прозор кај што треба да напишеш лозинка(не e задолжително) и кликнувате NEXT. (нема слика)

15. Сега треба да го подесете времето и регионот т.е на Time Zone ќе ставете (GMT +1 Skopje (не сум сигурен дали има) но можете да изберете London или Belgrade). Кликнувате на NEXT.

16. Откако ќе кликнете NEXT ќе ви се појави нешто што повторно се копира и ќе ви се појави прозорец на кој треба да ја подесиш мрежата(network), но ти само кликај next, next, next... и после снимањето компјутерот ќе ти се рестартира, а ти како и обично не притискај ништо.

17. После рестартирањето на компјутерот немојте ништо да претискате и сега ќе ти се заблагодари Microsoft и ти кликни на Next и се појавува прозорец Help protect my computer и поставете на Recommended па Next на следниот прозорец, го пишуваш своето име и Finish.


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот