Како до добар избор на сателитски комплет

Go down

Како до добар избор на сателитски комплет Empty Како до добар избор на сателитски комплет

Пишување by dejanpetrusevski on Вто 11 Сеп 2012 - 21:18При самиот избор на тањирот дали да биде 90цм или 120см, постои секаков чкарт на антени кај нас па затоа најпрво би ве советувал да гледате тањирот што помалце да вибрира да биде што поцврст ЗОШТО? при секое дување на ветер ќе го губите приемот. Иначе кај луѓето владее некое мислење тањирот да биде голем тоа е се ок но тањирот да биде квалитетен, но во случајов за поднебјето на Скопје 90см тањир ќе ви даде ист сигнал како и 120см тањир. Иначе како и секоја работа колку пари толку и музика, но такви тањири малце можете да најдете кај нас и ако ги најдете многу скапо ќе ве чинат.

- За каков вид на антена да се одлучите мислам дали да биде со прием од еден сателит, два сателита или моторизирана. За антената со прием од еден сателит ја би ви кажал зошто кога со доплата од некој си дваесетина евра добивате прием од два сателита и тоа е веќе нешто подобро плус уште некој си 300 канали и тањирот се мести за прием од сателитите HOTBIRD (13.0E) и Astra (19.2E) што незначи дека мора да бидат овие два сателита ама на овие два барем има што да гледате и се доволни за еден почетник што уште нема да знае што да гледа. Моторизираната антена е веќе нешто друго и тука би ви кажал само пазете при изборот дали да ставите Diseq мотор или обичен со позиционер затоа што многу Diseq мотор многу брзо се зезнуваат добиваат луфта и тањирот мрда лево десно при секое дување на ветер народски кажано чкарт значи не се сите Diseq мотор има и добри и е многу добра работа и не е за многу малтретирање шетање по сателитите лево десно, иначе за разлика со обичниот обичниот нема гајле колку сакате малтретирајте го нема гајле и со оваа варијанта имате многу голем избор на сателити и програми.

- На што да обрнете внимание при избор на ресивер. Најпрво на интернет видете колку е застапен и колку има совтверска подршка за него и дали има за него емулатор за да можете да следите заклучени програми и дали можете сами да го полните како на пример METABOX 3 ресиверите за кој јас лично би ви помогнал. Моја препорака е ресивер со место за картички малце поскапо ќе го платите од ресиверот без место за картички ЗОШТО? никогаш не се знае дали ќе дојдете во контакт со оригинална или пиратска картичка за следење на некој плус програми што не се отвараат со емулатор.
dejanpetrusevski
dejanpetrusevski
вип член
вип член

мислења мислења : 753
поени поени : 1139
регистриран на 2012-01-20
хумор сателидџија
заблагодарен заблагодарен : 30

Преглед на профилот на членот http://serviskratovo.weebly.com/

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот