Системи на кодирање:Videoguard

Go down

Системи на кодирање:Videoguard Empty Системи на кодирање:Videoguard

Пишување by dejanpetrusevski on Вто 11 Сеп 2012 - 21:09

VideoguardВидеогард е систем на кодирање кој е доста квалитетна заштита кој е и единствен систем да не е хакиран во Европа.Видеогард доаѓа од фирмата Њус Датаком компанија која е креатор на аналогниот систем на кодирање Видеокрипт 1 и 2.Бидејки аналогниот систем на кодирање е неколку пати хакиран од тие хакови е извлечена голема поука и искуства кои заедно се преточени во моќно дигиталнно кодирање.Видеогард од самиот почеток го користи британскиот дигитален пакет Ску Дигитал.Накратко на интернет ке го сретнете системот Видеогард под името НДС.Тоа е и воедно скратено име на фирмата која го развила самиот Видеогард,а ако би го нарекле НДС нема да згрешите.

Денеска системот Видеогард го користат доста дигитални пакети како што се скандинавскиот Виасат и италианскиот Ску кој настана со спојувањето на пакетите Стреам и Теле +.Видеогард е систем на кодирање кој го користат пакетите таму каде што е застапник фирмата Њус Корпорацион како што е случај со (Ску Нов Зеланд,Ску Мексико,Ску Јапонија,Директ Тв) а бројот на канали кој Видеогард ги заштитува е доста голем.Видеогард во глобала и не се разликува многу во начинот на кодирање од другите системи картиците користат ист протокол работењето е по ист стандард.Но тоа што е различно од другите системи кај Видеогард е тоа што во случај да се појават МОСЦ картици (модифицирани оригинални картици) врши брза промена на оргиналните претплатнички картици и доделува нови уште појаки картици на кој е исправен тој таканаречен (БАГ) кој го овозможувале МОСЦ картиците.Ова за сега се однесува за британскиот пакет Ску Дигитал.

Интересно е тоа што НДС никогаш не се појавува на емулаторските картици.Фан картиците и Голд овде дефинитивно отпаѓаат бидејки НДС РСА базиран систем (РСА алгоритмот ги користи сите системи од втората генерација освен Виаццесс и Ирдето 2) што значи и да би постоел таков емулатор минимална картица која би можела да му наштети на НДС би била Титаниум кард.НДС Видеогард е плод на долгогодишно искуство на Њус Корпорацион што и не е ни чудо неговата одбрамбена способност.Она што треба да го знаете е и тоа што е поврзано блиску со НДС и АСИЦ.Во аналогната борба со пиратеријата Њус Датаком редовно ги губи битките од самиот почеток на 1990 година со тоа што пиратите секогаш успевале да ја прочитаат содржината на картиците(се шпекулирало дека незадоволни запослени луге пуштаат потребни податоци за да би се прочитаат картиците за илегално гледање).Во 1996 година во употреба доаѓаат нови картици со АСИЦ (Апликацион Специфик Интегрет Цурцуит) чип кој накратко е задолжен за чување на содржината на ЕЕпромот.

АСИЦ е обично кажано чип специфично работен за корисниците.Тоа значи ако би се хакирал еден пакет за екстрактирање на податоците на друг пакет кој е во истиот систем на кодирање би ни требале други методи,односно до податоците не би дошле по истиот пат.Бидејки ова се покажува доста корисно многу системи почнуваат да ја подржуваат АСИЦ идеата.Па така денес системот Виаццесс 2.5 емулација има специфициран коден алгоритам за секој провајдер.НДС т.е. Видеогард има еден интересен начин на одбрана од креирање декодери клонови а тоа е да не се издаваат НДС модули кој по присила на италианската влада потклекнува и почнува да произведува НДС модули кои би им овозможило на претплатниците со сопствен ресивер да можат да ги следат и пакетите од системот на Видеогард.Дали тоа би го занишал засега најдобриот систем на кодирање останува времето да покаже.

Така да денеска за следење на НДС кодирањето ни е овозможено со помош на Драгон модулот кој е 100% компитабилен со оригинална Видеогард картица,исто така и со популарните Дримбокс ресивери сите верзии ни е овозможено пратење на Видеогард системот.Видеогард системот го подржува и Матрикс модулот.

Иако се мислеше дека секој Видеогард пакет има свој сопствен алгоритам тоа не е така барем не во Европа.Алгоритамот и Хасх табелите се исти за сите пакети освен идентификацијата на кодирањето.

Ведеогард одсекогаш па и до ден денес ке остане непознат систем на кодирање и еден од најдобрите заштитни системи на денешницата.Иако во САД се водела вечна борба со пиратеријата кои успеале да го хакираат Видеогард на пакетот Директ Тв ниту еден таков хак не е успешно донесен во Европа европскиот НДС Ведеогард засега е непипнат.Сега за сега единствено решение е МОСЦ картиците кое е постигнато на Видеогард системот а и се претпоставува и дека ќе остане и единствено доколку НДС не отпушти од работа некој важен работник кој би можел за освета да направи чуда.Но и за тоа има решение со промена на кариците со нови.
dejanpetrusevski
dejanpetrusevski
вип член
вип член

мислења мислења : 753
поени поени : 1139
регистриран на 2012-01-20
хумор сателидџија
заблагодарен заблагодарен : 30

Преглед на профилот на членот http://serviskratovo.weebly.com/

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот