Телевизиите Алфа и Телма под лупата на СРД

Go down

Телевизиите Алфа и Телма под лупата на СРД Empty Телевизиите Алфа и Телма под лупата на СРД

Пишување by форумџија on Чет 6 Сеп 2012 - 19:24

Телевизиите Алфа и Телма под лупата на СРД 1101610
Советот за радиодифузија побара од Министерството за внатрешни работи да потврди дали дел од акционерите на телевизиските канали Алфа и Телма се носители на некои од јавните функции, јавува ТеВе.


Претседателот на СРД, Зоран Трајчевски изјави дека е утврден одреден број на имиња кои се акционери, а истовремено се носители на јавни функции, што е против Законот за радиодифузија. Министерството сега треба да потврди дали се работи за истите личности.

Меѓутоа, нивните акции во сопственоста се многу мали па Трајчевски смета дека е потребен механизам којшто би ги спречил проблемите во работата на македонските медиуми.

Соседниот телевизиски портал објави дека македонската јавност се прашува дали дошло време за затворање на овие две телевизии.
ТеВе


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот