Се најавува истрага на две српски телевизии

Go down

Се најавува истрага на две српски телевизии Empty Се најавува истрага на две српски телевизии

Пишување by форумџија on Пет 3 Aвг 2012 - 11:18

Две телевизиски станици со национална фреквенција во Србија наскоро може да се најдат под сериозна истрага, пренесува порталот ТеВе. Според достапните информации, актуелната власт се интересира за сопственичката структура на двете телевизиски станици, односно се сомнева дека зад тие телевизии стои ист сопственик.

Се најавува истрага на две српски телевизии 29057810

Исто така, порталот пренесува дека ќе се изврши истрага и врз улогата на Републичката радиодифузна агенција која, и покрај сомнежот одобрила промена на сопствеништвото иако постои основано сомневање дека е прекршен Законот за радиодифузија, со оглед на тоа дека дошло до недозволени медиумски концентрации.

Засега не се наведува за кои телевизии се работи, но многумина претпоставуваат дека тоа се Prva TV и B92, медиуми кој не се наклонети кон актуелната власт во Србија.


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот