Македонија најголем корисник на Google Analytics

Go down

Македонија најголем корисник на Google Analytics Empty Македонија најголем корисник на Google Analytics

Пишување by dejanpetrusevski on Нед 22 Jул 2012 - 16:51

Koј и колку користи Google Analytics на светско ниво, е темата на истражувањето во прилог. Еден многу фин инфографик на TargetOnlineMarketing.com во кој верувале или не Македонија е процентуално на прво место од сите земји во светот.

Шокантно, фрапантно, ексклузивно, како сакате наречете го истражувањето :). Ама има логика и држи вода заради неколку причини:

1 Google Analytics е бесплатна алатка (ние многу сакаме да користиме нешто за без пари);
2 Скоро ниту еден сериозен бренд (сајт) нема алоцирано буџет за понапредни алатки, и многу ретко планираат средства за следење и анализа на своите статистики и перформанси;
3 Сериозните фирми за истражување и анализа на статистики, како Nielsen и Gemius од скоро започнаа да ги прават првите чекори со онлајн мерење;
4 Ретко која маркетинг агенција нуди детални извештаи за ефектот од активностите на своите клиенти.

Македонија најголем корисник на Google Analytics WhoisusingGoogleAnalyticsWorldwidein2012_4fdb3b1a98b02

Има уште многу простор и правци во кои треба да се развива оваа тема на нашиот пазар. Прашањето е дали нашите компании се подготвени за унапредување на нивните навики при следење на ефектот од своите активности и дали во иднина ќе одвојат буџет за користење на понапредни алатки. А уште позначајно прашање е дали нашите компании ја разбираат и препознаваат потребата од платени алатки за аналитика? Доколку и вие се двоумите во потребата, прочитајте зошто би сакале да почнете да плаќате за аналитика, пост на кој случајно налетав и кој дава детална анализа на бесплатните алатки на Google.

dejanpetrusevski
dejanpetrusevski
вип член
вип член

мислења мислења : 753
поени поени : 1139
регистриран на 2012-01-20
хумор сателидџија
заблагодарен заблагодарен : 30

Преглед на профилот на членот http://serviskratovo.weebly.com/

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот