СРД ќе и ја одземе лиценцата и на ТВ Шутел

Go down

СРД ќе и ја одземе лиценцата и на ТВ Шутел Empty СРД ќе и ја одземе лиценцата и на ТВ Шутел

Пишување by форумџија on Сре 11 Jул 2012 - 12:08

СРД ќе и ја одземе лиценцата и на ТВ Шутел Sko_tv10

Започната е постапка за одземање на дозволата за вршење радиодифузна дејнот на Шутел телевизија. Советот за радиодизуфија на денешната седница (понеделник), по извршениот мониторинг од 25-ти јуни до 1-ви јули, констатирал драстични отстапувања на програмскиот формат на телевизијата од оној што е утврден во дозволата.

„Целта на овој мониторинг беше да се утврди дали оваа телевизија прави напори за усогласување на програмата со програмските услови од дозволата, по двете претходни укажувања од страна на СРД. Последниот мониторинг покажа дека ТВ Шутел не ги зела предвид забелешките од претходните мониторинзи за намалување на забавните содржини и утврди нивно зголемување на над 91 насто од вкупната програма за сметка на информативните содржини (4,85%) и образовните содржини (3,74%). Голем дел од емитуваните емисии во продукција на ТВ Шутел, премиерно се емитувани пред 2012 година, а сега само се репризираат“, стои во извештајот на СРД.допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот