NEO DVB 630 потребен софтвер

Go down

NEO DVB 630 потребен софтвер Empty NEO DVB 630

Пишување by VladeHa on Вто 10 Jул 2012 - 21:34

Здраво имам ресивер NEO DVB 630, неможам да најдам никаков совтвер ниту клучови за да ги отклучам програмите. Кабел веќе имам... Никако неможам да ги најдам доста време гуглав :D Ако случајно некој го има совтверот за мојот ресивер ќе ги замолам да ги постира во мојот пост или пак било каква помош би била добродојдена!

Поздрав,
Владе
VladeHa
VladeHa
нов член
нов член

мислења мислења : 13
поени поени : 18
регистриран на 2012-07-10
заблагодарен заблагодарен : 3

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

NEO DVB 630 потребен софтвер Empty Re: NEO DVB 630 потребен софтвер

Пишување by VladeHa on Сре 11 Jул 2012 - 13:30

Еве и некоја слика можи ќе биде од корист

NEO DVB 630 потребен софтвер V1OUD

NEO DVB 630 потребен софтвер QTRNN

NEO DVB 630 потребен софтвер FIBiP

NEO DVB 630 потребен софтвер I8bee

VladeHa
VladeHa
нов член
нов член

мислења мислења : 13
поени поени : 18
регистриран на 2012-07-10
заблагодарен заблагодарен : 3

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

NEO DVB 630 потребен софтвер Empty Re: NEO DVB 630 потребен софтвер

Пишување by форумџија on Сре 11 Jул 2012 - 16:06

во менито кога влезеш највероватно пишува инфосмации за ресиверот, кој софтвер го користи,верзија и последен апдејт нешто такво, еве пример еден
NEO DVB 630 потребен софтвер 301mfe10


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

NEO DVB 630 потребен софтвер Empty Re: NEO DVB 630 потребен софтвер

Пишување by VladeHa on Сре 11 Jул 2012 - 17:39

форумџија напиша:во менито кога влезеш највероватно пишува инфосмации за ресиверот, кој софтвер го користи,верзија и последен апдејт нешто такво, еве пример еден
NEO DVB 630 потребен софтвер 301mfe10

Нема вакво нешто... Само тоа со верзијата на совтверот.. друго нема :/
VladeHa
VladeHa
нов член
нов член

мислења мислења : 13
поени поени : 18
регистриран на 2012-07-10
заблагодарен заблагодарен : 3

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

NEO DVB 630 потребен софтвер Empty Re: NEO DVB 630 потребен софтвер

Пишување by VladeHa on Сре 11 Jул 2012 - 18:43

форумџија напиша:во менито кога влезеш највероватно пишува инфосмации за ресиверот, кој софтвер го користи,верзија и последен апдејт нешто такво, еве пример еден
NEO DVB 630 потребен софтвер 301mfe10

После долго време поминато на интернет го најдов „оргиналот“

NEO DVB 630 потребен софтвер Digsat_vestel-dvb840fta_thb

Vestel DVB-840 FTA: DVB-S, 2000 Ch., FTA (DVB3)
Vestel CW-3001: DVB-S, 2000 Ch., embedded Cryptoworks
Universum SR 8102: DVB-S+ analog, 1000 Ch., FTA
Worlsat Imperial 300 MKII: DVB-S, 2000 Ch., FTA, >SM< (Vestel_STi5512)

Сега можно е да се најдат соодветни програми?
VladeHa
VladeHa
нов член
нов член

мислења мислења : 13
поени поени : 18
регистриран на 2012-07-10
заблагодарен заблагодарен : 3

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

NEO DVB 630 потребен софтвер Empty Re: NEO DVB 630 потребен софтвер

Пишување by VladeHa on Сре 11 Jул 2012 - 19:22

Исто така најдов и програма но е на турски... Сега дали ке можи малце помош во тоа како да ги лоадирам кодовите и како да го декодирам?

NEO DVB 630 потребен софтвер Digsat_vestel-dvb840fta_thb

Vestel DVB-840 FTA: DVB-S, 2000 Ch., FTA (DVB3)

Код:
http://www.sendspace.com/file/a1sk95

Поздрав
VladeHa
VladeHa
нов член
нов член

мислења мислења : 13
поени поени : 18
регистриран на 2012-07-10
заблагодарен заблагодарен : 3

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

NEO DVB 630 потребен софтвер Empty Re: NEO DVB 630 потребен софтвер

Пишување by форумџија on Сре 11 Jул 2012 - 23:27

еве најдов детално упатство за ресиверот мислам дека е тоа, види го и ти а за софтвер утре ке најдеме сега касно веке novosti
Attachments
NEO DVB 630 потребен софтвер Attachment
vestel_dvb530-630-710-digiturk.pdf You don't have permission to download attachments.(536 Kb) Downloaded 1 times


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

NEO DVB 630 потребен софтвер Empty Re: NEO DVB 630 потребен софтвер

Пишување by VladeHa on Чет 12 Jул 2012 - 1:02

форумџија напиша:еве најдов детално упатство за ресиверот мислам дека е тоа, види го и ти а за софтвер утре ке најдеме сега касно веке novosti

Тоа е тоа ДВБ 630... Супер што се разреши дилемата на кој ресивер е клон... Сега се надевам ке оди полесно :) А дали мора преку RS 232 (имам кабелче, но немам сериска порта на компјутерот) или ке направиме некако кодовите да ги внесам преку далечинско?

Поздрав
VladeHa
VladeHa
нов член
нов член

мислења мислења : 13
поени поени : 18
регистриран на 2012-07-10
заблагодарен заблагодарен : 3

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

NEO DVB 630 потребен софтвер Empty Re: NEO DVB 630 потребен софтвер

Пишување by форумџија on Чет 12 Jул 2012 - 11:35

баш ми е чудно да нема rs 232 порт, има можност на ресиверот да биде со rs 232 а на компјутерот со усб приклучок само дали ке биде успешно scratch

еве една слика како е поврзувањето на кабелот за ресиверот (rs 232)
NEO DVB 630 потребен софтвер Post-110

е сега друга опција е да пробаме рачно да внесеме клучеви во ресиверот ...


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

NEO DVB 630 потребен софтвер Empty Re: NEO DVB 630 потребен софтвер

Пишување by VladeHa on Чет 12 Jул 2012 - 11:45

форумџија напиша:баш ми е чудно да нема rs 232 порт, има можност на ресиверот да биде со rs 232 а на компјутерот со усб приклучок само дали ке биде успешно scratch

еве една слика како е поврзувањето на кабелот за ресиверот (rs 232)
NEO DVB 630 потребен софтвер Post-110

е сега друга опција е да пробаме рачно да внесеме клучеви во ресиверот ...

Фала многу за сликата сигурно ќе ми притреба, многу би било добро да најдеме да внесуваме рачно клучеви во ресиверот... :D
VladeHa
VladeHa
нов член
нов член

мислења мислења : 13
поени поени : 18
регистриран на 2012-07-10
заблагодарен заблагодарен : 3

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

NEO DVB 630 потребен софтвер Empty Re: NEO DVB 630 потребен софтвер

Пишување by форумџија on Чет 12 Jул 2012 - 12:18

пробај кога е наместен каналот на цел екран на далјниското со овие кодови дали ке ти се отвори некое мени
66666
1903


и еве софтвер и постапка на внесување на софтвер за vestel ресивери и мислам дека е и за твојот ресивер...

NEO DVB 630 потребен софтвер 11va10

NEO DVB 630 потребен софтвер Adosya10

NEO DVB 630 потребен софтвер 36vz10

NEO DVB 630 потребен софтвер L2cf10

постои можност да го зезнеме ресиверот ако не е тој софтвер, а и нема некои нови надоградувања на интернет за него па ти предложувам ако си е се во ред со софтверот на ресиверот да пробаме со внесување рачно клучеви.

види поопциите на ресиверот дали ке најдеш нешто повеке big


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

NEO DVB 630 потребен софтвер Empty Re: NEO DVB 630 потребен софтвер

Пишување by VladeHa on Чет 12 Jул 2012 - 12:30

форумџија напиша:пробај кога е наместен каналот на цел екран на далјниското со овие кодови дали ке ти се отвори некое мени
66666
1903


и еве софтвер и постапка на внесување на софтвер за vestel ресивери и мислам дека е и за твојот ресивер...

NEO DVB 630 потребен софтвер 11va10

NEO DVB 630 потребен софтвер Adosya10

NEO DVB 630 потребен софтвер 36vz10

NEO DVB 630 потребен софтвер L2cf10

постои можност да го зезнеме ресиверот ако не е тој софтвер, а и нема некои нови надоградувања на интернет за него па ти предложувам ако си е се во ред со софтверот на ресиверот да пробаме со внесување рачно клучеви.

види поопциите на ресиверот дали ке најдеш нешто повеке big

Менито е преглупаво и нема ништо освен тоа што го сликав за информациите на системот, сега како да стигнеме до кодовите за да ги внесуваме рачно преку далечинско...
VladeHa
VladeHa
нов член
нов член

мислења мислења : 13
поени поени : 18
регистриран на 2012-07-10
заблагодарен заблагодарен : 3

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

NEO DVB 630 потребен софтвер Empty Re: NEO DVB 630 потребен софтвер

Пишување by форумџија on Чет 12 Jул 2012 - 20:38

еве го софтверот
Attachments
NEO DVB 630 потребен софтвер Attachment
VestLink_1_2.zip You don't have permission to download attachments.(626 Kb) Downloaded 1 times


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

NEO DVB 630 потребен софтвер Empty Re: NEO DVB 630 потребен софтвер

Пишување by VladeHa on Пет 13 Jул 2012 - 2:56

форумџија напиша:еве го софтверот

Супер, но да не ризикуваме да го зезниме ресиверот ке можи некако да дојдам до тие кодовите за директно внесување?

Поздрав
VladeHa
VladeHa
нов член
нов член

мислења мислења : 13
поени поени : 18
регистриран на 2012-07-10
заблагодарен заблагодарен : 3

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

NEO DVB 630 потребен софтвер Empty Re: NEO DVB 630 потребен софтвер

Пишување by форумџија on Пет 13 Jул 2012 - 10:58

за рачно внесување мора да го знаеме кодот за влегување во менито за внесување клучеви. Сега незнам кај тебе како е дали има опција директн во менито или со код некој. како на пример на yumatu ресиверите е 9339 види во проспектот можеби пишува, да го откриеме тоа и ке внесеме клучеви.


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

NEO DVB 630 потребен софтвер Empty Re: NEO DVB 630 потребен софтвер

Пишување by VladeHa on Пет 13 Jул 2012 - 16:07

форумџија напиша:за рачно внесување мора да го знаеме кодот за влегување во менито за внесување клучеви. Сега незнам кај тебе како е дали има опција директн во менито или со код некој. како на пример на yumatu ресиверите е 9339 види во проспектот можеби пишува, да го откриеме тоа и ке внесеме клучеви.

Значи не бара никаков код за да се внесат кодовите, кога ке сакам да пуштам да гледам некој канал тогаш се отвора кодот за да го внесам! И прифајќа само бројки...
VladeHa
VladeHa
нов член
нов член

мислења мислења : 13
поени поени : 18
регистриран на 2012-07-10
заблагодарен заблагодарен : 3

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

NEO DVB 630 потребен софтвер Empty Re: NEO DVB 630 потребен софтвер

Пишување by форумџија on Нед 15 Jул 2012 - 11:04

добро тогаш еве ти неколку програми од хотбирд сателитот најпрвин прескенирај ги фреквенциите и ке видиш дали имаш сигнал на тие фреквенции. И кога ке ти побара клуч пробај пиши некој од овие подолу како што се но мислам дека не е така како што велиш ти...


Monitor Games Hot Bird @ 13° East 11317 V 27500 3/4 | Biss | SID:44E2 |
Key : E5 26 23 2E E4 78 44 A0RTVI 12322 H - 27500 - 3/4 HOTBIRD @ 13°E CCWs
RTVi Europe(SID:39D2) CW:1836FF4DE2ACA53360529042697DD1B7
RTVi Nashe Kino(SID:39D4) CW: F2DE330391667168BC3BB9B03A2C379D
RTVi Detskii Mir-Teleclub(SID:39D3) CW: 1B075D7F2406EF196EB98EB5B696CB17[ OPAP TV ] Hot Bird @ 13° East 11317 V 27500 3/4 MPEG-4 | Biss | SID:44E1 |
KEY :87 46 7A 47 E6 AA 79 09


CH33 ( Dubai Sport) ] 11747 H 27500 HOTBIRD 13°E | Biss | SID:252F |
Key: 12 34 56 9C 78 9C 33 47


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

NEO DVB 630 потребен софтвер Empty Re: NEO DVB 630 потребен софтвер

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот