TV Sonce наскоро на нови параметри

Go down

TV Sonce наскоро на нови параметри Empty TV Sonce наскоро на нови параметри

Пишување by форумџија on Вто 26 Јун 2012 - 10:17

TV Sonce наскоро на нови параметри Tv20su10

Македонската комерцијална телевизиска станица TV Sonce, во наредниот период е можно да ја промени фреквенцијата на емитирање преку сателит.
Во тек се преговори со операторите, а голема е и веројатноста Tv Sonce да се пресели на сателитот Thor 6 (0,8.°W),или пак на сателитот Astra (23.5°E) каде однеодамна се вршени тестирања од македонскиот пакет Телеком.


TV Sonce веке подолго време емитува на сателитот Intelsat 901 на позиција 18 степени западно, во кој пакет беше и A2 телевизија на која однеодамна и беше одземена лиценцата.


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

TV Sonce наскоро на нови параметри Empty ТВ Сонце заврши со тестирање

Пишување by форумџија on Чет 12 Jул 2012 - 22:07

TV Sonce наскоро на нови параметри 1017210

Македонската Тв програма ТВ Сонце заврши со тестното емитување на програмата на сателитот Thor 6 на 0,8 степени западнона транспондерот на романскиот оператор ESS. Претходно Тв Сонце емитуваше пробен тест на сателитот Astra 3B нa 23,5 степени источно заедно со уште два македонски тв канали Алфатв и АБ канал
Фреквенција на емитување 12.092 GHz, H, symbol rate 30000,
FEC 3/4, DVB-S2/8PSK. потребен е HD ресивер


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

TV Sonce наскоро на нови параметри Empty Re: TV Sonce наскоро на нови параметри

Пишување by VladeHa on Пет 13 Jул 2012 - 2:57

И каква содржина даваат на оваа ТВ СОНЦЕ?
VladeHa
VladeHa
нов член
нов член

мислења мислења : 13
поени поени : 18
регистриран на 2012-07-10
заблагодарен заблагодарен : 3

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

TV Sonce наскоро на нови параметри Empty Re: TV Sonce наскоро на нови параметри

Пишување by форумџија on Пет 13 Jул 2012 - 11:04

И јас не сум запознаен баш каков е квалитетот на програмата, и плус потребен е HD ресивер sunny


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

TV Sonce наскоро на нови параметри Empty Re: TV Sonce наскоро на нови параметри

Пишување by форумџија on Саб 11 Aвг 2012 - 18:37

TV Sonce повторно започна со емитување на сателитот Thor 6
Технички параметри:Thor 6 (0,8°W), freq. 12,092 GHz, pol. H, SR 30000, FEC 3/4, DVB-S2/8PSK, FTA


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

TV Sonce наскоро на нови параметри Empty Re: TV Sonce наскоро на нови параметри

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот