ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3

Go down

ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3 Empty ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3

Пишување by форумџија on Нед 17 Јун 2012 - 18:34

ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3-SSL84-By-Sat4fun_Team

This is Dream-elite BlackHole image-with Phoenix Edition
With Thanks and respect to PRZ-Italy Team ONLY DM800HD(ORIGINAL)
Please do not flash this image to CLONE Boxes soon will make new one for sim2 dm boxes

[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this link.]


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3 Empty Re: ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3

Пишување by jocokocev on Вто 11 Сеп 2012 - 14:50

другар можно ли е да ми блокира дримот заради image-то , сега сакам да го ставам ова би требало да е се ок?
jocokocev
jocokocev
администратор
администратор

мислења мислења : 89
поени поени : 204
години години : 32
регистриран на 2012-09-09
заблагодарен заблагодарен : 11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3 Empty Re: ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3

Пишување by форумџија on Вто 11 Сеп 2012 - 15:11

ако не е некој соодветен софтвер најчесто закочува дримбоксот. Не си пишал што дримбокс имаш и повеке карактеристии за него.овој имејџ е само за 800 HD. Би требало да работи без проблем.


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3 Empty Re: ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3

Пишување by jocokocev on Вто 11 Сеп 2012 - 15:23

мојов е 800хд pvr сега еве го флешував али еве не сака да стартува воопште
jocokocev
jocokocev
администратор
администратор

мислења мислења : 89
поени поени : 204
години години : 32
регистриран на 2012-09-09
заблагодарен заблагодарен : 11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3 Empty Re: ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3

Пишување by форумџија on Вто 11 Сеп 2012 - 15:32

пробај со некој од другиве би требало да биде или нешто правиш грешка
[You must be registered and logged in to see this link.]
[You must be registered and logged in to see this link.]
[You must be registered and logged in to see this link.]


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3 Empty Re: ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3

Пишување by jocokocev on Вто 11 Сеп 2012 - 16:17

работата е што на дисплејот ми пишува error,неможам никако да го кренам
jocokocev
jocokocev
администратор
администратор

мислења мислења : 89
поени поени : 204
години години : 32
регистриран на 2012-09-09
заблагодарен заблагодарен : 11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3 Empty Re: ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3

Пишување by форумџија on Вто 11 Сеп 2012 - 17:30

и уште дали кабелот rs232 ти е домашна изработка и ip адресата на дримбоксот која е мислам на дисплејот дека ја покажува...


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3 Empty Re: ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3

Пишување by jocokocev on Вто 11 Сеп 2012 - 17:53

ке може ли линк да ми дадеш со dreamup за dreambox 800hd pvr зашто никако неможам да најдам
jocokocev
jocokocev
администратор
администратор

мислења мислења : 89
поени поени : 204
години години : 32
регистриран на 2012-09-09
заблагодарен заблагодарен : 11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3 Empty Re: ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3

Пишување by jocokocev on Вто 11 Сеп 2012 - 17:54

имам оригинален кабел rs 232 мора да биди се како што треба,инаку останав без дрим :(
jocokocev
jocokocev
администратор
администратор

мислења мислења : 89
поени поени : 204
години години : 32
регистриран на 2012-09-09
заблагодарен заблагодарен : 11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3 Empty Re: ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3

Пишување by форумџија on Вто 11 Сеп 2012 - 18:01

еве ти линк [You must be registered and logged in to see this link.]

јоцокоцев флешувањето не е заебанција може да го зезнеш дримот кажи нешто повеке за него да ти помогнам тука имаш опција со dreamup софтверот да ја впишеш ип адресата на дримот и твојта или без пишување да пробаш. И ФЛЕШУВАЊЕТО може да трае и еден час биди трпелив.

има и друга опција преку интернет еџплорер но првин пробај вакапа ке видиме


Последната промена е направена од форумџија на Вто 11 Сеп 2012 - 18:02. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : надополнување)


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3 Empty Re: ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3

Пишување by jocokocev on Вто 11 Сеп 2012 - 18:14

сигурен сум дека имаш многу повеке искуство со дримбоксови од мене би те замолил за помош, еве вака значи имам дрим 800хд пвр , откако го флешував добив порака ерор и нешто како no ca,сигурно си запознат,пробав со една алатка за демек репарирање и средив работа дојдив до тоа да кога ке го задржам копчето за вклучување и го приклучам напојувањето добивам ip:192.168.1.101,дотука мислам дека е ок,кога ке внесам во mozilla ip 192.168.1.101 го отвара дримот за filmware што мислам дека е ок,кога ке внесам некои од image-то што ги имам ми вели bad image or old version,сега симнувам други image-а кажи ми совет или ако можеш ке ти дадам teamviewer види што можеш
jocokocev
jocokocev
администратор
администратор

мислења мислења : 89
поени поени : 204
години години : 32
регистриран на 2012-09-09
заблагодарен заблагодарен : 11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3 Empty Re: ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3

Пишување by форумџија on Вто 11 Сеп 2012 - 18:47

по мое најпрвин да пробаме пак со оригиналот што бил во него да го оправиме па потоа да се најде друг што одговара. мислам дека овој е постар за него и дека ке успее со него. мислам дека е овој
[You must be registered and logged in to see this link.]
или со некој од овие

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.]


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3 Empty Re: ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3

Пишување by jocokocev on Сре 12 Сеп 2012 - 16:52

другар го следев флешувањето со dreamup стигнав до флешување каде што треба да внесам image,дали мова black hole ке работи добро?
jocokocev
jocokocev
администратор
администратор

мислења мислења : 89
поени поени : 204
години години : 32
регистриран на 2012-09-09
заблагодарен заблагодарен : 11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3 Empty Re: ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3

Пишување by форумџија on Сре 12 Сеп 2012 - 20:56

ако мислиш дека ке успееш да го подигнеш дримот во работна положба со тој имејџ пробај. Инаку дали сеуште ти дава ерор на дисплејот


допринеси за форумов да опстане. Сподели
форумџија
форумџија
администратор
администратор

мислења мислења : 1520
поени поени : 2336
години години : 29
регистриран на 2012-01-17
заблагодарен заблагодарен : 50

Преглед на профилот на членот http://mkd-satelite.forummk.com

Вратете се на почетокот Go down

ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3 Empty Re: ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3

Пишување by dashi on Пон 29 Окт 2012 - 18:30

Pozdrav,prvo treba da vidis sto BootLoader imas vo nego ,ako ti e star ne ti prima drugi image ,prvo ke go fleshuvas so dreamup Bootloaderot ako ne ti odi javi se pa ke ti pomognal ,pa koga ke go sredis toa ke odis na web browser so ip da go fleshuvas i sto e najbitno vidi sto 800hd imas (original,sim ili ferrari).
dashi
dashi
нов член
нов член

мислења мислења : 1
поени поени : 2
регистриран на 2012-09-09
заблагодарен заблагодарен : 1

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3 Empty Re: ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3

Пишување by milan67 on Пон 2 Сеп 2013 - 21:16

link je mrtav imali neko ovaj image nek postavi  nemogu nigde da ga nadjem pozz!
milan67
milan67
нов член
нов член

мислења мислења : 1
поени поени : 1
регистриран на 2013-09-02
заблагодарен заблагодарен : 0

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3 Empty Re: ORIGINAL-DM800HD-Dream-elite_BlackHole-1.33D_V3

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот